Legnica: Nowy akademik bez studentów

  Legnica: Nowy akademik bez studentów

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Legnicka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ma wreszcie akademik. W czwartek otwarto go z wielką pompą.
  Goście zwiedzili pokoje, a po ich wyjściu obiekt zamknięto. Dlaczego? - Trwają końcowe przeglądy i odbiory. Kalkulujemy jeszcze ceny, bo chcemy, aby studenci płacili jak najmniej - mówi Je-rzy Stefaniak, kanclerz PWSZ. - Mam nadzieję, że studenci wprowadzą się już w listopadzie.
  Żacy się niecierpliwią, bo wynajęcie stancji w Legnicy kosztuje nawet 400 zł miesięcznie. A pokoje w innych akademikach czy bursach nie mają takiego standardu.


  - Wynajmuję z kolegą pokój u jednej pani - zwierza się Jacek z II roku. - Nie możemy sprowadzać gości, ciągle słyszymy, że za dużo wody zużywamy. Mam nadzieję, że dostaniemy miejsce w nowym akademiku.

  - Ten akademik rodził się w bólach - dodaje Mateusz Różański, przewodniczący samorządu studenckiego PWSZ. - Ale warto było czekać, bo takiego nie ma w innych miastach. Jest bardzo dużo chętnych.

  I dodaje, że będzie tam studenckie centrum kulturalne w mieście.
  Rektor uczelni, profesor Ryszard Pisarski, chwilę przed otwarciem wspominał:- Przez pięć lat mieszkałem w akademiku w pokoju, w którym było sześć łóżek piętrowych, a kilku kolegów spało na materacach. Teraz możemy powiedzieć, że jesteśmy w pełni uczelnią, bo mamy akademik.
  Uczelnia dostała budynek szkoły samochodowej przed 10 laty. Był bardzo zniszczony. Pierwotnie miała być w nim siedziba PWSZ. Ale ostatecznie wybrano dawne koszary grenadierów. W starym budynku natomiast rozpoczęto remont.
  Żacy się niecierpliwią, bo wynajęcie stancji w Legnicy kosztuje nawet 400 zł miesięcznie.
  Efekt jest imponujący. Studenci będą mieli pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami. Na parterze znalazł się klub studencki i stołówka. Część pomieszczeń na parterze uczelnia wynajmie na biura, dzięki czemu będą dodatkowe pieniądze.

  Koszt remontu to około 18 mln zł. Do tej inwestycji Ministerstwo Edukacji Narodowej dołożyło 4,7 mln zł. Co równie ważne, uczelnia przywróciła dawny blask pięknej zabytkowej budowli, w której przed wojną był zakład kąpielowo-leczniczy. Budynek ten wzniesiono w latach 70. XIX wieku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama