Pociąg Chełmiec połączył Wałbrzych i Wrocław

  Pociąg Chełmiec połączył Wałbrzych i Wrocław

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na dolnośląskie tory wyjedzie więcej pociągów. Po zamknięciu deficytowych linii są na nie fundusze.
  To dobra wiadomość przede wszystkim dla studentów dziennych z okolic Wałbrzycha, którzy uczą się we Wrocławiu, oraz turystów spędzających weekendy na ziemi wałbrzyskiej.

  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego sfinansował kursowanie dodatkowego pociągu "Chełmiec", którym w niedzielne popołudnie będzie można dojechać z Wałbrzycha do stolicy Dolnego Śląska.

  - Po wrześniowej korekcie rozkładu jazdy pociągów ograniczono lub zawieszono najbardziej deficytowe linie, na przykład z Jeleniej Góry do Zgorzelca - wyjaśnia Krzysztof Bańkowski z departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego. - Te działania przyniosą około miliona złotych oszczędności. Uzyskane pieniądze możemy przeznaczać na uruchamianie nowych pociągów.

  Za funkcjonowanie nowego połączenia do końca tego roku samorząd województwa zapłaci 18 tys. zł. "Chełmiec" będzie się zatrzymywał tylko na największych stacjach pomiędzy Wałbrzychem Głównym i Wrocławiem Głównym.

  Mimo to za bilet normalny na całej trasie zapłacimy 13 zł - tyle samo, co za jazdę pociągiem osobowym. Niestety, czas jazdy "Chełmca" będzie tylko nieznacznie krótszy od osobowego. Wszystko przez kiepski stan techniczny torowiska.Za funkcjonowanie nowego połączenia do końca tego roku samorząd województwa zapłaci 18 tys. zł.

  - W przyszłym roku planujemy uruchomienie kolejnych połączeń przyspieszonych w regionie - mówi Krzysztof Bańkowski. - Będą to pociągi kur-sujące w szczytach przewo-zowych, np. w piątkowe i nie- dzielne popołudnia.

  Samorząd województwa dolnośląskiego już zaplanował kursy na trasach z Wrocławia do Głogowa, Kędzierzyna-Koźla, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Kłodzka, Międzylesia i Poznania. Ma być także uruchomiony dodatkowy pociąg łączący Wrocław z Łodzią. Liczba kursów oraz ich częstotliwość będzie uzależniona od posiadanych funduszy oraz stanu technicznego infrastruktury kolejowej.

  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dotuje obecnie wszystkie pociągi osobowe w województwie, które są uruchamiane przez spółki: PKP Przewozy Regionalne oraz Koleje Dolnośląskie SA. W 2009 roku samorząd województwa zapłaci obu spółkom kolejowym, z którymi podpisał umo-wę, niemal 71 mln zł.

  Dodajmy, że pociągi transgraniczne, kursujące do Niemiec i Czech, są dotowane z budżetu państwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama