18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba pomagać hospicjom

Agata Grzelińska, współpraca SIYA
Chcemy pobyć z ludźmi, którym możemy się przydać - mówią Jola Socha i Marzena Kulczyk, wolontariuszki z Lubina
Chcemy pobyć z ludźmi, którym możemy się przydać - mówią Jola Socha i Marzena Kulczyk, wolontariuszki z Lubina Fot. Piotr Krzyżanowski
W sobotę rusza kolejna kampania edukacyjna. Każdy z nas może wesprzeć chorych ludzi.

W sobotę po raz szósty rozpoczyna się ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna "Hospicjum to też Życie". Jej cele to m.in. promowanie wolontariatu hospicyjnego i przełamywanie stereotypów na temat tych miejsc. Uświadamianie, że nie są to umieralnie, a ośrodki, gdzie się godnie żyje i godnie odchodzi.

Życie przez duże Ż - to celowy zapis, nie literówka. Co ma podkreślać? Magdalena Olszewska, wolontariuszka z Legnicy, wyjaśnia nam hasło kampanii.
- Każda godzina życia człowieka jest bezcenna, nawet jeśli upływa w nieświadomości - mówi legniczanka. - Dlatego staramy się zrobić wszystko, by każda chwila była jak najlepsza. Do samego końca.

Dziewczyna przekonuje, że nie trzeba wiele. Lekarze i pielęgniarki nie są w stanie zrobić wszystkiego. Każdy może dać coś od siebie innym. I nie musi to być od razu siedzenie przy chorym, jeśli ktoś się boi, że nie podoła psychicznie. Można zgrabić liście przed hospicjum, przepisać coś na komputerze, poskładać bieliznę czy roznieść ulotki.

Aby zrobić coś dla chorych, nie trzeba być herosem. Dowód? Zuzia, 7-letnia córka Magdaleny, dała chorej pani Irenie rysunek. Na szarym papierze narysowała swoją rodzinę. To był dla pacjentki największy prezent. Do końca życia miała go przy łóżku i chwaliła się wszystkim, że mała narysowała obrazek specjalnie dla niej.

- Bo nigdy nie wiadomo, kto czego potrzebuje - dodaje Magdalena Olszewska. - Jeden chce pieniędzy, a inny, żeby go potrzymać za rękę, jeszcze inny, żeby z nim posiedzieć w milczeniu.
W ubiegłym roku kampania była skierowana do młodzieży. Jola Socha, licealistka z Lubina, przychodzi do hospicjum od miesiąca. We wrześniu zakończyła szkolenie. Chce się chorym na coś przydać. - Na razie działamy trochę niepewnie, pacjenci przyzwyczajają się do nas - opowiada wolontariuszka. - Bywa trudno, bo czasem są takie chwile, gdy zupełnie nie wiadomo, co powiedzieć. Ale głęboko wierzę, że to wszystko ma sens.

Aby zrobić coś dla chorych, nie trzeba być herosem.

W tym roku kampania jest skierowana do ludzi starszych, chodzi o wolontariat 50 plus.
- Doświadczenie i dojrzałość takich ludzi mogą być bardzo przydatne - mówi Małgorzata Paluch, ordynator hospicjum w Zespole Opieki Zdrowotnej w Lubinie.
Ordynator zauważa, że ludzie ciągle zbyt mało wiedzą o hospicjach. O tym, że są, gdzie i jaką oferują pomoc.

- Trafiają tu ludzie, którzy się boją, ale cały zespół: lekarze, pielęgniarki, psycholog i kapelan pracują nad tym, by w tych ostatnich chwilach życia pomóc pod każdym względem. Nie tylko medycznym i nie tylko choremu, ale też jego rodzinie - mówi Małgorzata Paluch. - Nasi chorzy zawsze za szybko odchodzą. Chcemy, by mieli tu najwyższy komfort życia.
Aby ten komfort zapewnić, potrzebna jest pomoc, także finansowa. Pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarcza na wiele. Na opiekę medyczną w hospicjach NFZ przeznaczył w 2008 r. 11,5 mln zł, w 2009 prawie 14,3 mln zł, ale to wciąż za mało. Placówkom pomagają fundacje i stowarzyszenia. Wsparcia można udzielać wpłacając pieniądze na ich konta. Można też podarować placówkom konkretne rzeczy.

- To może być pościel albo środki czystości - mówi Dorota Majewska, ordynator hospicjum w Powiatowym Centrum Zdrowia Kowary. - Potrzeb jest bardzo dużo.
Potrzebne są pieniądze. Stowarzyszenie "Palium" zbiera fundusze na rozbudowę hospicjum w Lubinie. Ma już 300 tysięcy złotych, ale musi uzbierać milion. Oddział opieki paliatywnej w legnickim szpitalu zbiera pieniądze na nowe okna.

W wałbrzyskim hospicjum przyznają, że gdyby nie pomoc ludzi, trudno byłoby im funkcjonować na takim poziomie. Chorzy mają tam zapewnioną fachową opiekę, nowoczesny sprzęt. Hospicjum, by podziękować za wsparcie, każdego roku organizuje kampanię "Hospicjum to też Życie".
- Chcemy podkreślać, że to wszystko dobre, co się wydarzyło w tym okresie, było możliwe dzięki ludziom wielkiego serca - wyjaśnia Henryka Kowalczyk z zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu.

Hospicja pomagają zarówno chorym, jak i ich rodzinom. I to nie tylko w czasie pobytu pacjenta w placówce, ale jeszcze długo po jego odejściu.

- Mamy grupę wsparcia dla rodzin, opiekujemy się osieroconymi dziećmi naszych pacjentów - mówi Grażyna Majewska- -Kaźmierczak, oddziałowa na oddziale opieki paliatywnej w Legnicy. - Rodziny naszych pacjentów pomagają sobie długo po odejściu ich bliskich.

I jeszcze jedno. - Dostajemy od chorych wielką siłę - mówi Janina Senków, koordynatorka wolontariuszy z Legnicy. - Dzięki nim wiemy, co jest w życiu naprawdę ważne.

Hospicja pomagają zarówno chorym, jak i ich rodzinom.

Start w sobotę
- Tegoroczna kampania "Hospicjum to też Życie" rozpoczyna się w sobotę, 10 października. Potrwa do grudnia.
1. W Centrum Kultury Muza w Lubinie, o godz. 14, odbędzie się koncert w ramach ogólnoświatowej akcji "Gramy dla hospicjum". Wystąpią uczniowie wrocławskiej szkoły muzycznej II stopnia. Nastąpi otwarcie kampanii.
2. Miesiąc później, 7 listopada o godz. 16, w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji pacjentów hospicjum. Przez cały dzień w galerii Cuprum Arena będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla hospicjum.
3. Pod koniec listopada w Legnicy odbędzie się aukcja na rzecz oddziału paliatywnego. Wystąpią także wolontariusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska