Ważne
  Dzieci nie znają Jeleniej Góry

  Dzieci nie znają Jeleniej Góry

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nietypowe zajęcia dla uczniów. Będą wędrować, zwiedzać i poznawać miasto.
  Młodzież z jeleniogórskich szkół niewiele wie o zabytkach i historii swojego regionu. Często zdarza się nawet, że nigdy nie dotarła na Śnieżkę, koronę Karkonoszy. - To, niestety, prawda - przyznaje 19-letni Kamil z Zespołu Szkół Technicznych w Jeleniej Górze.

  Aby to zmienić, powstał pomysł pokazania uczniom atrakcji turystycznych, zamków czy urokliwych miejsc w Sudetach. Takich, jak np. schronisko Samotnia, położone nad Małym Stawem, gdzie widoki aż zapierają dech w piersiach. Będzie to możliwe za sprawą projektu "Moja mała ojczyzna", który stworzyła Katarzyna Pitera, bibliotekarka z jeleniogórskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.

  - Jestem turystką z zamiłowania - wyznaje pani Katarzyna. - Każdą wolną chwilę poświęcam na wędrowanie górskimi szlakami w Sudetach Zachodnich. Swojego bakcyla chcę przekazać uczniom, bo niewielu z nich poznało swoją okolicę, choć mieszkają w regionie od urodzenia.
  Marta Kałużna z pierwszej klasy ZSET nie może się doczekać wypraw. - Przy okazji świetnej zabawy poznamy region - cieszy się dziewczyna.

  Jej kolega Damian Kuśnierz chce zostać sudeckim przewodnikiem. - To będzie dla mnie dobry początek pogłębiania wiedzy o historii i zabytkach Jeleniej Góry - opowiada licealista.
  Projekt właśnie rusza we wszystkich jeleniogórskich szkołach. Ma potrwać do maja przyszłego roku.

  - To fantastyczny i trafny pomysł - uważa Piotr Wilk, nauczyciel historii w ZST i przewodnik sudecki. - Skorzysta na tym młodzież, zwłaszcza ta z mniejszych miejscowości. Bo większość uczniów nie była choćby na Śnieżce - podkreśla. Nauczyciel dowiedział się tego z roz-mów z podopiecznymi prowadzonych podczas lekcji.

  Projekt zakłada poznanie przez młodzież licealną zabytków ziemi jeleniogórskiej.

  Projekt zakłada poznanie przez młodzież licealną zabytków ziemi jeleniogórskiej. Wśród nich są m.in. zamki Bolczów i Chojnik oraz pałace w Wojnowie i Karpnikach. Uczniowie zwiedzą również góry, wezmą też udział w imprezach, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych, Książnicę Karkonoską i Muzeum Karkonoskie. Ponadto pojadą na wycieczki do Parku Miniatur w Kowarach, Osady Średniowiecznej w Kopańcu, Muzeum Pawlaków i Kargulów w Lubomierzu czy artystycznej wioski znanego artysty Dariusza Milińskiego w Pławnej.

  - To naprawdę wspaniały pomysł - nie kryją zadowolenia Marcelina Stankiewicz i Katarzyna Bosak, uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.
  W realizację projektu, który właśnie rusza, włączyła się Książnica Karkonoska i Wydział Oświaty Wychowania Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
  Uczniowie do maja będą też zbierać punkty za uczestnictwo w konkursach. Szkoła, która zwycięży, dostanie nagrodę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo