Ważne
  Dzieci z Janowic są lepiej widoczne

  Dzieci z Janowic są lepiej widoczne

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uczniowie z Janowic dostali kamizelki. Dzięki temu bezpiecznie dotrą do szkoły.
  W czwartek prawie setka małych uczniów z Janowic Wielkich otrzymała kamizelki odblaskowe.
  - Dzięki temu będziemy lepiej widoczni, kiedy idziemy skrajem jezdni - mówią Rafał Owsianka i Agnieszka Kowalczyk z trzeciej klasy janowickiej podstawówki.

  - W szkołach powiatu jeleniogórskiego rozdamy tysiąc kamizelek. Mamy nadzieję, że dzieci będą je regularnie nosić - mówi organizator akcji Mariusz Synówka z fundacji Jeleniogórska Akcja Bezpieczna Droga.

  Policjanci przekonywali dzieci, by bez kamizelek nie ruszały się z domu. Są w nich widoczne nawet po zmroku. Kierowcy dostrzegą je, gdy nagle wtargną na jezdnię.
  - Kamizelki mogą uratować wam życie, bo kierowca was zauważy i ominie - przekonywał maluchy podinsp. Tomasz Szczurowski, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

  Szkoły także dbają o to, aby pierwszaki znały zasady poruszania się po drogach publicznych.
  - Organizujemy konkursy wiedzy o znakach drogowych oraz mówimy, jak bezpiecznie dojść do szkoły - wyjaśnia Marzena Pikus, wychowawczyni klasy Ib Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich.
  Dziecko ubrane w kamizelkę jest widoczne już z odległości kilkuset metrów.
  Wkrótce kamizelki odblaskowe dostaną dzieci z podstawówek w gminie Stara Kamienica, Jeżów Sudecki i Mysłakowice, które do szkoły dojeżdżają autobusami. Do przystanków mają czasami długą drogę.

  Fundacja dba o bezpieczeństwo maluchów od 2006 roku.
  - We wsiach i małych miasteczkach często nie ma chodników przy jezdni ani żadnego oświetlenia - mówi Mariusz Synówka. - Dzieci idą poboczem i prawie ich nie widać. Najgorzej jest, oczywiście, jesienią i zimą - dodaje. Kamizelki zostały ufundowane przez: Amplico Life, Dr Schneider i Jelenia Plast.

  Taśmy odblaskowe podarowała firma 3M. W akcję prewencyjną włączyła się również Państwowa Inspekcja Pracy, która dla dzieci będzie organizować konkursy plastyczne dotyczącego bezpiecznego poruszania się po drogach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo