Góry dostępne dla osób na wózkach

  Góry dostępne dla osób na wózkach

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Grupa 80 niepełnosprawnych zdobyła Równię pod Śnieżką. Było to możliwe, bo w Karkonoszach powstał pierwszy w Polsce szlak wysokogórski, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, nawet tych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  - Dla wielu osób był to pierwszy wypad w góry - mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Wrażenia były niesamowite - dodaje Schubert.

  Górska wyprawa rozpoczęła się od dolnej stacji wyciągu w Karpaczu, skąd wyciągiem niepełnosprawni wjechali na górną stację kolei linowej. Stamtąd równym szlakiem dotarli do Domu Śląskiego. Dla wózkowiczów przygotowano specjalny tor, wykonany w technologii podobnej na szlaku do wodospadu Szklarki. Karkonoski sejmik zamierza przekonywać gestorów bazy noclegowej, aby inwestowali w podjazdy czy toalety dla niepełnosprawnych turystów, m.in. w schronisku nad Małą Łomniczką czy Perle Zachodu.

  Wszystkie te udogodnienia zostaną umieszczone w nowym przewodniku. Jego wydanie zaplanowane jest na maj 2010 r.

  Mniej barier

  KPN rozpoczął w lipcu remont 2,5-kilometrowego szlaku dla niepełnosprawnych. Likwidacja barier kosztowała ponad 600 tys. zł. Dofinansował to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Planowana jest też modernizacja szlaku z Orlinka do Schroniska nad Łomniczką.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama