Młodzi Niemcy odnawiają w Polsce stare parki

  Młodzi Niemcy odnawiają w Polsce stare parki

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do pałacu w Gronowie pod Zgorzelcem wprowadzili się dwaj młodzi Niemcy. 16-letni Robin Bobel i 19-letni Julius Kirch będą przez rok porządkować przypałacowy park.
  Mają za zadanie wycinanie gałęzi, usuwanie chaszczy i samosiejek, wytyczanie parkowych alejek. Będą także budować ławki i altany. Ich koledzy pracują w parkach przy pałacach w Morawie oraz w Krzyżowej koło Świdnicy. Dzięki nim przyparkowe kompleksy parkowo-ogrodowe zyskają dawną świetność. Przy okazji nastolatkowie uczą się języka polskiego.
  Przy odbudowie pałacu i parku przyda się nam do pomocy każda para rąk.

  Młodzi ludzie są wolontariuszami, którzy zgłosili się do projektu organizowanego przez Fundację Krzyżowa. Od kilku lat, za jej pośrednictwem, młodzi ludzie z Polski i Niemiec odnawiają zabytki w obu krajach. Uczą się zawodu i języka, poznają kulturę i historię swoich sąsiadów. W tym roku 14 wolontariuszy porządkuje parki przy pałacach. Robią to za darmo. Dostają od Fundacji jedynie pieniądze na wyżywienie i małe kieszonkowe.

  Robin pochodzi z Hesji, Julius z nieodległego Drezna. Jak mówi Wanda Dück, właścicielka pałacu w Gronowie, są pełni zapału i optymizmu.
  - Moi przodkowie pochodzą ze Śląska - opowiada Julius. Dlatego zgłosił się do wolontariatu i chce w Polsce nauczyć się języka swojej prababci. Chce też nauczyć się pracy. Podobnie Robin.
  Obaj młodzieńcy jeszcze nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. Wiedzą, że najbliższy rok będzie dla nich i trudny, i fascynujący.

  Wanda Dück, która będzie ich gościła przez dwanaście miesięcy, od kilku lat próbuje własnymi siłami odbudowywać pałac w Gronowie.
  - Przyda się każda para rąk - cieszy się pani Wanda z pomocników.

  Pałac w Gronowie powstał w latach 90. XVIII w. Obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w XIX w. i XX-wiecznym poprawkom. Malarka Wanda Dück wraz z mężem próbuje odbudować zabytek i uruchomić w nim polsko-niemieckie centrum kultury i sztuki.

  Współpraca: ALKA

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama