Seniorzy zdrowsi, bo w ruchu

  Seniorzy zdrowsi, bo w ruchu

  Eliza Głowicka, współpraca MIS

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu starsi ludzie coraz atrakcyjniej mogą spędzić czas.
  We wtorek po raz pierwszy we Wrocławiu będzie obchodzony uroczyście Dzień Seniora - międzynarodowe święto osób po 65. roku życia.
  Z tej okazji miasto przygotowało dużą imprezę w zamku w Leśnicy. O emerytów we Wrocławiu urzędnicy dbają jak nigdzie indziej w Polsce.

  - Jesteśmy ewenementem w skali kraju. Chodzi o różne akcje zdrowotne, kursy i formy spędzania wolnego czasu. W ciągu dwóch lat powstało aż 40 nowych klubów seniora - podkreśla Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora, które działa od stycznia.
  W mieście jest już pięć uniwersytetów III wieku. Urzędnicy uruchomili nawet specjalny numer telefonu 071-344-44-44 czynny od godz. 8 do 16. Można pod nim dowiedzieć się np. tego, dokąd na zajęcia może pójść senior. Działają też trzy specjalne strony internetowe: infosenior.pl, cirs.nazwa.pl/WCS-poezja, serwisopiekunczy.pl. Stale organizuje kursy komputerowe i samoobrony. Po raz drugi miasto ufundowało też 5 tys. darmowych szczepionek przeciw grypie.

  Maria Bierska, założycielka Klubu Seniora XXI wieku, cieszy się zwłaszcza z akcji bezpłatnego szczepienia przeciw grypie, organizowanej przez miasto, i badań kontrolnych.
  - To wszystko jest nam potrzebne, bo największym problemem starszych ludzi jest brak pieniędzy - przyznaje. Dlatego wielu z jej znajomych pracuje na pół etatu. - Mnóstwo dorabia u swoich dzieci. Za opiekę nad wnukami dostają na jakiś ciuszek - mówi Bierska.
  Wszystko, co wyciągnie starszych ludzi z domów, jest dla nich bardzo dobre.
  Dr Zbigniew Machaj, konsultant wojewódzki ds. geriatrii, tłumaczy, że wszystko, co wyciągnie starszych ludzi z domów, jest dla nich bardzo dobre.

  - Najważniejszy jest ruch. Poprawia kondycję fizyczną i przekłada się na aktywność umysłową, która zapobiega otępieniu. Warto wydać nawet 70 zł na kije do nordic walking i zacząć chodzić, by się po prostu poruszać - radzi.

  Program
  We wtorek od godz. 15 w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy Dzień Seniora

  Godz. 15.15-16.00 zaśpiewa chór Ballada.
  Godz. 16.05-16.35 - występ kabaretu lwowskiego Ferajna.
  Godz. 16.40-17.10 - występ niespodzianka.
  Godz. 17. 15-17.35 - zaśpiewa chór Aster.
  Godz. 17.40 - wręczenie certyfikatów Miejsca Przyjaznego Seniorom.
  Godz. 18 - poczęstunek.
  Godz. 18.15 - konkurs na Chleb i Ciasto Seniora.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama