Wsie będą budować za unijne pieniądze

  Wsie będą budować za unijne pieniądze

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląskie wsie nie chcą zostawać w tyle za miastami. Za 64 mln zł z Unii Europejskiej wybudowane i wyremontowane zostaną wiejskie świetlice, biblioteki, boiska, a nawet świątynie.
  Mieszkańcy sami decydują, na co wydać pieniądze z dotacji. Przy wielu remontach biorą się do pracy w czynie społecznym. Większość wsi zdecydowała się na budowę lub modernizację świetlic wiejskich.
  Tak jak w podwałbrzyskiej Rybnicy, gdzie zostanie wyremontowana świetlica, która znajduje się w starym budynku po szkole.
  - Dach od dawna przeciekał i często wymagał łatania - mówi wójt gminy Wojciech Poczynek.


  Nowy wygląd zyska również świetlica w Wojcieszycach pod Jelenią Górą. Wilgoć jest tam tak duża, że wypycha parkiet. Remont obu świetlic pochłonie prawie 1,5 mln zł.
  Dzieci ze wsi będą miały także nowe place zabaw, takie same jak w miastach.
  - Huśtawki, zjeżdżalnie i inne urządzenia ustawimy do końca listopada w ośmiu wsiach na terenie naszej gminy - zapewnia Krystian Kasztyła z urzędu gminy w Ścinawie.
  Porządne kompleksy sportowe nie będą już domeną większych miast
  Również porządne kompleksy sportowe nie będą już domeną jedynie większych miast. Gmina Jemielno dzięki unijnym pieniądzom zbuduje salę sportową za 3 mln zł. W Ścinawce Dolnej podobny ośrodek zostanie rozbudowany kosztem 1,8 mln zł. Kompleks sportowo-rekreacyjny za 660 tys. zł powstanie także w Roztoczniku.

  W Proszowej, małej wsi w gminie Mirsk, postanowili odbudować kościół.
  - Nie był remontowany od 1880 roku - mówi sołtys Andrzej Szatanik. Roboty na kościelnej wieży rozpoczęły się przed miesiącem. - Cała zostanie odnowiona. Stary pozostanie jedynie dzwon - dodaje Janusz Król z rady sołeckiej. Remont kościoła nie byłby możliwy bez zaangażowania prawie całej wsi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama