Najzdolniejsi są uczniowie z małych szkół

  Najzdolniejsi są uczniowie z małych szkół

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wśród 280 najlepszych licealistów na Dolnym Śląsku (dostaną stypendia prezesa Rady Ministrów) zdecydowaną większość stanowią wychowankowie małych szkół w gminnych miastach.
  Najlepszą dolnośląską uczennicą jest Stanisława Sendler z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Jej średnia ocen na świadectwie w pierwszej i drugiej klasie wyniosła 5,8. Stasia, bo tak mówią na nią koleżanki i nauczyciele, to prawdziwy tytan pracy, a jednocześnie bardzo skromna, wręcz nieśmiała osoba. Pisze wiersze po angielsku, fascynuje ją matematyka, mnóstwo czyta.
  - Jestem po prostu systematyczna i uczę się, bo bez tego nawet najzdolniejsza osoba nie osiągnie sukcesu - mówi Stasia.

  Dziewczyna jest dowodem na to, że nie jest prawdziwa obiegowa opinia, że najlepiej kształcą szkoły w ośrodkach akademickich. Potwierdzają to również ostatnie matury. W niewielkich powiatach (milicki, świdnicki, bolesławiecki czy dzierżoniowski) zdało egzamin za pierwszym podejściem ponad 82 proc. Dla porównania, we Wrocławiu wskaźnik ten wyniósł 80,5 proc., a w powiecie wrocławskim - tylko 70,1 proc.

  - Od kilku lat coraz wyraźniej widać, że zdolnej i pilnej młodzieży nie brakuje w małych miasteczkach - potwierdza Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. - Małe szkoły też świetnie potrafią rozwijać zainteresowania uczniów i uczyć ich na bardzo wysokim poziomie, mimo gorszej bazy materialnej.
  Dodajmy, że większość uczniów tych mniejszych szkół to przyjezdni. Dojeżdżają z całego powiatu, często po kilkadziesiąt kilometrów.

  Łukasz Tkacz, uczeń IV klasy Technikum Teleinformatycznego w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, który również został tegorocznym stypendystą, aby zdążyć na lekcje, musi wstać po 5 rano. Mieszka bowiem w oddalonym o 35 km Przemkowie.

  Inny zdolny uczeń, Amadeusz Rolka z Zespołu Szkół w Głuszycy, by zdobyć pomoce naukowe, kupić książki czy korzystać z oferty teatru lub muzeów, musi dojechać do Wałbrzycha. Uczęszcza do jedynej szkoły w swej miejscowości. Jest tam zaledwie 180 uczniów. Mimo to każdego roku ktoś z nich otrzymuje stypendium premiera. Świetnie też zdają maturę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama