Dziś uroczysta inauguracja sezonu w filharmonii

  Dziś uroczysta inauguracja sezonu w filharmonii

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  U filharmoników zapowiada się dużo skromniejszy, w porównaniu do roku ubiegłego, sezon.
  Strona internetowa Filharmonii Wrocławskiej program na nowy sezon artystyczny zdradza tylko połowicznie - można na niej sprawdzić koncerty do końca grudnia (warto już pytać o bilety na sylwestrowy wieczór!).

  Wśród gwiazd najbliższych trzech miesięcy znajdą się przede wszystkim Maestro Jacek Kaspszyk, który jest odpowiedzialny za brzmienie wrocławskich filharmoników.

  Choć oficjalna inauguracja sezonu dziś, śmiało można powiedzieć, że doskonałe preludium miała 5 września podczas rozpoczęcia festiwalu Wratislavia Cantans.
  Wtedy orkiestra Filharmonii Wrocławskiej suchą stopą przeszła przez niezwykle trudną, monumentalną II symfonię "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Tym razem Jacek Kaspszyk zadyryguje m.in. VII symfonią Ludwiga van Beethovena i utworami Karola Szymanowskiego oraz Andrzeja Panufnika.

  Jako solistka wystąpi sopranistka Iwona Sobotka (zaśpiewa partię w Trzech pieśniach księżniczki z baśni Szymanowskiego) specjalizująca się w wykonaniach wokalnej spuścizny twórcy "Króla Rogera", a ostatnio nagrała płytę z dość nowatorskimi budzącymi niemałe kontrowersje interpretacjami pieśni Chopina.
  Wrocławianie mieli okazję posłuchać jej głosu w symfonii Mahlera na Wratislavii. Początek koncertu o godzinie 19. Za bilety trzeba zapłacić od 25 do 60 zł.

  A w październiku czekają nas jeszcze - m.in. orkiestrowa wersja "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego (16 października), przepiękna II symfonia Jeana Sibeliusa (23 października).

  Listopad zdominuje festiwal Jazztopad i 30-lecie Orkiestry "Leopoldinum". Nie da się jednak ukryć, że sezon 2009/2010 będzie przynajmniej na początku sezonem skromniejszym niż ubiegłe. Nie należy się do grudnia spodziewać wielkich nazwisk, niemniej do Filharmonii i tak warto zaglądać. Nawet jeśli na Jazztopadzie zobaczymy Kenny'ego Wheelera, którego podziwialiśmy już przecież na tej imprezie.


  Jacek Kaspszyk i Iwona Sobotka
  piątek (2 października)
  godz. 19
  bilety: 25-60 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak wielkich nazwisk????

   pedro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   A Wayne Shorter??? A Bill Frisell??? Jak to nie są wielkie nazwiska, to ja nie wiem kogo autorka chciałaby oglądać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama