Straż ratuje dzieci przed nałogiem

  Straż ratuje dzieci przed nałogiem

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Strażnicy chcą pomóc uczniom w walce z nałogiem. Zamiast kar mają być rozmowy z psychologami.
  Wrocławska straż miejska, wspólnie z Młodzieżowym Punktem Antytytoniowym i Informacji o Uzależnieniach, chce walczyć z paleniem wśród uczniów. W jaki sposób?
  - Zamiast płacenia 100 złotych mandatu, uczniowie zostaną skierowani do punktu antynikotynowego. Będą tam przebadani przez pedagoga, psychologa i z zaświadczeniem od nich mogą przyjść do nas. Wtedy mandat zostanie anulowany - wyjaśnia inspektor Paweł Pilski ze straży miejskiej.


  Ale na tym akcja się nie zakończy. Złapany przez strażników młody palacz dowie się, czy jest uzależniony i zobaczy film o szkodach, jakie w organizmie wyrządzają papierosy.
  Strażnicy liczą na to, że taki wstrząs będzie skuteczną metodą walki z paleniem. Pod warunkiem jednak, że włączą się w to wrocławskie szkoły i rodzice.
  - U nas to walka z wiatrakami - wzdycha Piotr Lusar, dyrektor Zespołu Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników. - Ręce mi opadają, kiedy wzywam opiekunów ucznia, który pali, a oni pytają, jaki mam problem. Mówią wprost, że pozwalają na to dziecku.

  Szkoły najczęściej są bezradne i tak naprawdę mogą niewiele. W ZS nr 18 notoryczni palacze dostają nagany, w Gimnazjum nr 38 przy ul. Powstańców Śląskich nauczyciele i pedagodzy skupiają się na pogadankach o szkodliwości palenia. Kontrolują też na przerwach wszystkie toalety. Dyrektor szkoły Elżbieta Gembicka zauważyła, że uczniowie wychodzą "na dymka" w plener. Mają swoje ulubione miejsce w parku Południowym. Tam władza szkoły już nie sięga...

  Jerzy Łysiak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr II przy ul. Parkowej, znalazł oryginalną metodę zawstydzania młodych z papierosem w ustach. - Masz dziewczynę, chłopaka? - pyta ucznia. - Gdybym ja był na ich miejscu, to byśmy się szybko rozstali, bo jak tu pocałować popielniczkę?
  Zdaniem pedagogów, żadnego skutecznego lekarstwa na ściganie palaczy w szkołach jeszcze nikt nie wymyślił.
  - Uczniowie palili, palą i palić będą - ocenia Piotr Lusar.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łysiak

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Za moich czasów Łysiak lubił sobie wyjść na winkiel, pogadać z ludźmi pierwszymi z brzegu, że nie wolno, palcem pogrozić i wrócić. Natomiast jeden z wuefistów wylatywał na winkiel z miotłą i kazał...rozwiń całość

   Za moich czasów Łysiak lubił sobie wyjść na winkiel, pogadać z ludźmi pierwszymi z brzegu, że nie wolno, palcem pogrozić i wrócić. Natomiast jeden z wuefistów wylatywał na winkiel z miotłą i kazał sprzątać wszystkie pety ofierze, którą złapał. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama