Popisy za friko

  Popisy za friko

  Janusz Michalczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gdy ludzie się popisują, granica między przygodą i żenadą robi się bardzo cienka.
  Mieszkaniec dolnośląskich Świebodzic jako jeden z trzech szczęściarzy weźmie udział w radiowej imprezie, która polega na tym, że znajdą się w jakimś miejscu w Europie i stamtąd jak najszybciej będą musieli wrócić do kraju. Bez płacenia za przejazd.

  Wbrew pozorom radiowa zabawa nie ma nic wspólnego z apelami rządu do emigrantów, by wracali do Polski, ponieważ naszym firmom zaczyna brakować rąk do pracy.
  Choć motyw oszczędzania jest niewątpliwie wspólny, bo dobrze by było, żeby powracający jak najwięcej pieniędzy przywieźli ze sobą i wydali w naszych sklepach, zamiast szastać forsą w angielskich domach handlowych czy irlandzkich pubach.

  Sam pomysł radiowców, by rodaka porzucić w obcym kraju na pastwę losu, miał niewątpliwie więcej walorów edukacyjnych parę lat temu, zanim zniesiono kontrole graniczne. W strefie Schengen taka peregrynacja traci wiele na dramaturgii i zaczyna przypominać - nie przymierzając - wyprawę za friko z Ustrzyk Dolnych do Szczecina. W Bieszczadach ludzie też gadają dziwnym językiem.

  Poniekąd telewizyjnym odpowiednikiem radiowej sztuki przetrwania jest reality show, jaki wrocławska firma ATM zaczyna kręcić we Francji. W nim też trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby wyjść na swoje. Programy tego typu cieszą się sporym zainteresowaniem, nawet gdy uczestnicy nie muszą łykać owczych gałek ocznych, czym szokował show prowadzony kiedyś przez gen. Romana Polko. Gdy ludzie się popisują, granica między przygodą i żenadą robi się bardzo cienka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama