Będzie wsparcie dla małych firm

  Będzie wsparcie dla małych firm

  Monika Szymańska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku małe i średnie przedsiębiorstwa już wkrótce będą mogły liczyć na wsparcie z Unii Europejskiej.
  Na ten cel do województwa trafi prawie 405 milionów złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w zeszłą środę umowę o finansowanie funduszy powierniczych dla firm.

  Nowy mechanizm wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nazywa się w skrócie JEREMIE (z angielskiego - wspólne europejskie zasoby dla MSP).

  Pieniądze z tego programu, otrzymane w postaci np. pożyczki, należy spłacić. Dzięki temu przedsiębiorca uzyska możliwość wielokrotnego ubiegania się o poręczenie czy gwarancje finansowe. Po spłaceniu kredytu, bowiem, będzie można wziąć kolejny z tego samego programu.
  - To jest inicjatywa Komisji Europejskiej. Dostrzeżono problemy, jakie mają mali i średni przedsiębiorcy z pozyskaniem kapitału i postanowiono to zmienić - wyjaśnia Ewa Balicka-Sawiak z Banku Gospodarstwa Krajowego.


  - Program polega na odejściu od tradycyjnego, dotacyjnego, a więc jednorazowego wspierania przedsiębiorców. Jednym z założeń programu jest jego samofinansowanie. Euro wydane w ramach JEREMIE ma przynieść kwotę wielokrotnie większą. Jest to korzystniejsze niż dotychczasowy system bezzwrotnych grantów. Po spłaceniu kredytu będzie można wziąć kolejny z tego samego programu.
  - Dzięki takiemu rozwiązaniu pomoc będzie mogła trafić do większej liczby przedsiębiorców - zaznacza Ewa Balicka-Sawiak.

  Korzyści, jakie przynieść ma JEREMIE, to lepsze wykorzystanie funduszy unijnych, wzrost aktywności oraz wzmocnienie bazy kapitałowej funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, popularyzacja tego sposobu zabezpieczania transakcji pożyczkowych, a także wzrost współpracy pomiędzy funduszami poręczeniowymi, pożyczkowymi i bankami.

  Co bardzo ważne, realizacja tego programu przyczyni się do poprawy kondycji finansowej małych i średnich firm. A wiadomo przecież, że na skutek spowolnienia gospodarczego nie jest ona najlepsza.
  Program JEREMIE ruszy również w województwie łódzkim. Dotychczas korzystali z niego z powodzeniem przedsiębiorcy w Wielkopolsce i na Pomorzu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura i klamstwa

   dest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   pieniadze jak zwykle sa rozdzielane przez skorumpowanych urzednikow

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama