Las Pilczycki do przeprowadzki

  Las Pilczycki do przeprowadzki

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prawdopodobnie w połowie września w Lesie Pilczyckim zostanie przeprowadzona po raz pierwszy w Polsce skomplikowana operacja ekologiczna.
  Przebiegać będzie tamtędy autostradowa obwodnica Wrocławia, a teren ujęto w programie Natura 2000.

  Operacja ma polegać na przeniesieniu 13 drzew liczących setki lat. Spróchniałych, ale jak tłumaczą eksperci, wcale nie mniej ważnych przyrodniczo niż te żywe.
  - Trzeba będzie podciąć korzenie, potem wyciągnąć z ziemi dźwigiem. A na końcu przewieźć na platformach do Doliny Widawy i tam wsadzić w ziemię, tak aby nie zagrażały ludziom - mówi dr Krzysztof Świerkosz, przyrodnik z Uniwersytetu Wrocławskiego.


  W spróchniałych konarach dębów żyje bowiem ponad tysiąc półcentymetrowych owadów. To pachnica dębowa i kozioróg - cenne przyrodniczo i chronione. Pierwszy z nich żył w pierwotnych lasach sprzed kilku tysięcy lat. Jest jedynym tak dobrze widocznym i żyjącym owadem z tamtego okresu. Przeprowadzka jednego drzewa to koszt nawet 10 tys. zł.

  Budowa obwodnicy wiąże się jeszcze z innym ekologicznymi wyzwaniami.
  - Trzeba też przenieść drzewa z dziuplami ptaków, które zostawiliśmy w wyciętym pasie. I zasadzić tyle samo drzew, ile zostało wyciętych, w innym regionie - opowiada Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Z oczek wodnych wyłowione zostaną płazy. Stawy zostaną zasypane i odtworzone w innym miejscu.
  Budowa obwodnicy pochłonie 7 proc. ze 110 ha Lasu Pilczyckiego. W wielu miejscach będą korytarze pod drogą dla płazów i innych zwierząt. Aby ptaki nie zderzały się z samochodami, drzewa będą oddalone od drogi o kilkanaście metrów. W Dolinie Widawy, gdzie inwestycja prowadzi przez korytarz ekologiczny, na odcinku 400 m droga zostanie poprowadzona kilka metrów nad ziemią. Tam też zostaną zamontowane ekrany, które będą chronić nietoperze. W Lesie Zakrzowskim powstanie pierwszy w Polsce tunel, obsadzony trawą i roślinami.

  Na terenach przeznaczonych pod drogę archeolodzy ratowali też cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej. Wcześniej wykupionych i zrównanych z ziemią zostało blisko tysiąc ogródków działkowych w rejonie ulic Szczecińskiej, Pełczyńskiej, Polanowickiej i Meliorańskiej. Wszystkie tereny są już gotowe do przekazania inwestorowi. Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ma być on wyłoniony w ciągu dwóch, trzech tygodni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama