Dolnośląskie kina mają grać najlepsze filmy

  Dolnośląskie kina mają grać najlepsze filmy

  Andrzej Białas

  Aktualizacja:

  Zniknie kilkanaście małych kin, ale powstanie największe w Polsce Centrum Filmowe.
  Odra-Film w erze przedmultipleksowej była ogromną instytucją. W jakiej jest dzisiaj kondycji?

  W 1982 roku, gdy zaczynałem tu pracować, zarządzaliśmy kilkuset kinami. Dziś Odra-Film bezpośrednio prowadzi dwanaście kin, wydzierżawia innym podmiotom prowadzącym działalność kinową oraz zarządza 22 nieruchomościami (w większości dawne kina). Wynajmujemy je na inną działalność lub są nieczynne. Będziemy je sprzedawać, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczymy na Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu.

  Dolnośląskie Centrum Filmowe, brzmi nieźle...

  Bo to poważny i ciekawy projekt. Już kilka lat temu opracowałem program restrukturyzacji Odry-Film i dostosowania jej do naszego najważniejszego zadania statutowego, czyli upowszechniania sztuki filmowej.
  Zakłada on, że docelowo w naszej gestii pozostanie sieć kilkunastu kin. Dolnośląskie Centrum Filmowe będzie liderem tej zrestrukturyzowanej sieci, której głównym celem ma być pokazywanie filmów ambitnych, niszowych, klasyki filmowej, czyli tego, czego nie ma w multipleksach.Likwidujemy kina, obok których powstały multipleksy. Pozostałe staną się kinami studyjnymi.

  A konkretnie?

  W Jeleniej Górze pozostanie kino Lot, w Legnicy Piast, w Wałbrzychu Apollo. Pozostanie głogowski Jubilat, Gdynia w Świdnicy, w Kudowie-Zdroju Capitol, w Polanicy Światowid, w Lubaniu Wawel, w Nowej Soli Odra, w Żarach Pionier i Nysa w Zielonej Górze. Szansę na dalsze funkcjonowanie, jeśli otrzymają projektory cyfrowe, mają też zgorzelecki Grunwald, Wolność w Świebodzicach, Szarotka w Kamiennej Górze i Muza w Strzegomiu. W miastach, w których powstały lub powstają multipleksy, pozostawimy po jednym kinie studyjnym.

  Jakie kina znikną z mapy Dolnego Śląska?

  W Legnicy po uruchomieniu multipleksu zamknęliśmy Ognisko. Jeleniogórską Marysieńkę, obok której już powstaje kino wielosalowe, będziemy sprzedawać. W Wałbrzychu bardzo byśmy chcieli zostawić urokliwe, stare kino Zorza, ale jest bardzo blisko multipleksu, który niebawem wystartuje.

  A co z Wrocławiem?

  Dolnośląskie Centrum Filmowe, które powstanie we wrocławskim kinie Warszawa, będzie miało cztery sale kinowe. Centrum ma promieniować programowo na pozostałe kina dolnośląskie, które są lub staną się kinami studyjnymi oraz na kina społeczne, istniejące i tworzone w domach kultury.

  Zaraz, zaraz. Są jeszcze Lalka i Lwów.

  Budynek, w którym działa kino Lalka, jest własnością Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. Kino będzie funkcjonowało do drugiej połowy 2011 roku, do końca remontu kina Warszawa. Podobnie będzie ze Lwowem, który prawdopodobnie sprzedamy na pokrycie końcowych kosztów budowy DCF. Jeśli jednak powiedzie się Narodowy Program Cyfryzacji Kin i uzyskamy szansę na równy z multipleksami dostęp do komercyjnych filmów, to podejmę próbę pozostawienia tego kina, podobnie jak kina w budynku NOT.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama