Zapasy: Polacy na tarczy. Najlepszy był... debiutant

Paweł Pluta
Niezbyt szczęśliwie dla polskich zapaśników okazało się duńskie Herning, gdzie w minioną niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata w stylu klasycznym.

Siedmioosobowa reprezentacja Polski pod wodzą Ryszarda Wolnego wróciła bowiem bez medalu.
Co ciekawe najlepszym z Polaków okazał się debiutant w kadrze - Damian Janikowski.

20-letni zapaśnik wrocławskiego Śląska jechał do Danii po naukę i w nagrodę za brązowy medal MŚ juniorów, a w Herning w kategorii 84 kg zajął ósme miejsce. Janikowski w 1. rundzie pokonał Fisnika Zahiti ze Szwecji 2:1 (3:3, 0:1, 3:0), a w 1/8 finału przegrał z Azerem Szałwie Gadabadze 0:2 (1:5, 0:1).

Dopiero na 11. pozycji został sklasyfikowany Julian Kwit ze Śląska Wrocław. Wałbrzyszanin pojechał do Danii z nadzieją po upragniony medal. Jednak w wadze 74 kg, w 1/8 finału Polak uległ późniejszemu mistrzowi świata Turkowi Selcukowi Cebi.

Także 11. miejsce zajął aktualny wicemistrz Europy w kategorii 60 kg Edward Barsegjan z Cartusii Kartuzy. Osiemnastą pozycję zajął Mariusz Łoś (Agros Zamość) - 55 kg,
22. był Sylwester Charzewski (Cement Gryf Chełm) - 66 kg, a 26. Marcin Olejniczak (Sobieski Poznań) - 96 kg.

Przedostatnie miejsce w wadze 120 kg zajął Łukasz Banak ze Śląska Wrocław. Nasz zapaśnik przegrał już pierwszą walkę z późniejszym wicemistrzem świata Amerykaninem Dremielem Byersem.

W klasyfikacji medalowej MŚ triumfowała Turcja (dwa złote i jeden brązowy) przed Iranem (1-0-3) oraz Azerbejdżanem, Kubą i Rosją (1-0-2). W klasyfikacji punktowej Polska, z trzema punktami, uplasowała się na 24. miejscu.