Nauka za unijne pieniądze

  Nauka za unijne pieniądze

  Monika Szymańska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  O unijne dotacje coraz częściej ubiegają się szkoły wyższe, wiele z nich już wzbogaca swoją ofertę edukacyjną dzięki unijnym grantom lub organizuje bezpłatne studia podyplomowe.
  Pieniądze na kształcenie można uzyskać między innymi na wzmocnienie potencjału uczelni, zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach kluczowych dla gospodarki.

  Z myślą o żegludze na Odrze
  Taki projekt w naszym regionie realizuje między innymi Dolnośląska Szkoła Wyższa. Od tego roku akademickiego uruchamia ona nowe kierunki na Wydziale Nauk Technicznych: nawigację i żeglugę śródlądową. Projekt ten realizowany jest przy udziale Akademii Marynarki Wojennej.

  - Jednym z oczekiwanych efektów będzie wykształcenie wysokiej jakości kadry z zakresu nawigacji i żeglugi śródlądowej - wyjaśnia Wiola Samborska z DSW. - To niezbędne przy realizacji planów poprawy warunków nawigacyjnych oraz odbudowy i rozwoju infrastruktury żeglugowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Umożliwi to wykorzystanie najtańszego, najbardziej przyjaznego środowisku, a zarazem najbezpieczniejszego transportu wodnego - dodaje Samborska.

  Wsparcie logistyki
  Większą liczbę absolwentów na kierunkach kluczowych dla gospodarki opartej na wiedzy przewiduje również Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
  - Jesteśmy właśnie w trakcie realizacji projektu "EDU-LOG - Edukacja Logistyczna", dzięki któremu poszerzymy swoją ofertę o studia inżynierskie na logistyce - wyjaśnia Janusz Zierkiewicz, rektor MWSLiT. - Pilotażowo wsparciem objęci zostaną studenci, którzy w roku akademickim 2010/2011 będą podejmować decyzję o wyborze specjalności. Do wyboru będą dwie: systemy informacyjne w łańcuchu dostaw i automatyzacja procesu magazynowego - dodaje rektor.

  Uczelnia przygotowała ofertę kompleksową: zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki, wraz z płatnym stażem i programem praktyk, opracowanym wspólnie z przedsiębiorcami z największych firm z branży transportu, spedycji i logistyki w Polsce.
  - Udział w projekcie jest bezpłatny, co w obecnych czasach jest ogromną wartością dla naszych studentów - dodaje Janusz Zierkiewicz.

  Podyplomówki z dofinansowaniem
  Unijne pieniądze to również dotowane studia podyplomowe, które są szansą rozwoju dla przedsiębiorców z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i ich pracowników. Dzięki dofinansowaniu z Unii za studia podyplomowe płacili oni nie więcej niż tysiąc złotych. Jest również możliwość bezpłatnej nauki.

  W ramach wsparcia instytucji pomocy i integracji społecznej we wrocławskiej DSW kształci się bezpłatnie 80 pracowników instytucji socjalnych na kierunku praca socjalna.
  Ponadto uczelnia będzie realizować projekt dla 120 studentów dotyczący lepszego wejścia na rynek pracy.
  - W jego zakresie przeprowadzane będą warsztaty rozwoju zawodowego, indywidualne konsultacje, praktyki. Ponadto chcemy również wykorzystać unijne wsparcie na zakup specjalistycznego sprzętu dla 63 niepełnosprawnych studentów - wylicza Wiola Samborska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama