Psi horror w Pastewniku

  Psi horror w Pastewniku

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do studzienek wpadają zwierzęta i giną w męczarni. Mieszkańcy ratują tylko niektóre z nich.
  Śmiertelna pułapka dla zwierząt znajduje się w Pastewniku koło Jeleniej Góry. Są nią dziesiątki niezabezpieczonych, głębokich na kilka metrów studzienek. Wpadają i giną w nich psy i inne zwierzęta. Gdy oglądaliśmy to miejsce, znaleźliśmy żywego borsuka. Przerażony i wychudzony musiał tam spędzić kilka ostatnich dni. O uwięzionym zwierzęciu poinformowaliśmy strażaków z OSP. Borsuk wyjechał na powierzchnię w wiadrze i został wypuszczony w pobliskim lesie. Miał szczęście, że go znaleźliśmy. Zabrakło go co najmniej kilku psom, których szczątki leżą jeszcze na dnie kilku studzienek. Przez wiele dni konały w męczarniach.

  - To nie są psy tutejszych mieszkańców, bo tu każdy trzyma je na uwięzi. To są zwierzęta przywiezione z innych miast. Może ktoś wrzucił je tu albo same wpadły, bo otwory studzienek trudno dostrzec w gęstej trawie - przekonuje sołtys Pastewnika Kazimierz Nowakowski.
  Położony na uboczu Pastewnik (między Bolkowem a Jelenią Górą) to miejsce, gdzie miastowi przywożą niechciane zwierzaki. Mieszkańcy wsi widzieli dziesiątki samochodów, które zatrzymywały się przy drodze, by wyrzucić psa lub kota.

  - To są rejestracje z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, a nawet Wrocławia. Później te psy błąkają się po wsi - mówi Henryk Osiecki.
  Niektóre zwierzęta przygarniają ludzie z Pastewnika. Kazimierz Wiklak z żoną opiekuje się teraz dwoma własnymi psami i czterema przybłędami.
  Pastewnik to miejsce, gdzie miastowi przywożą niechciane zwierzaki.
  - Liczba psów w naszym domu ciągle się zmienia: niektóre same odchodzą, inne wywozimy do schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu. Mówimy, że to znajdy z ulic. To jedyny ratunek. Nie ma wyjścia, bo wszystkimi psami nie możemy się zająć - tłumaczy pan Kazimierz.

  Psy, którymi nie zajmą się mieszkańcy Pastewnika, błąkając się, mogą trafić na teren byłej jednostki wojskowej, gdzie czyhają na nie ukryte w trawie studnie. Przed laty stacjonowały tu wojska radarowe. Później koszary kupiła prywatna spółka, która zamierzała utworzyć klinikę odwykową. Z planów tych nic nie wyszło: firma splajtowała, a teren za długi przejął jeden z banków. Pozbawionymi gospodarza budynkami szybko zajęli się złodzieje. Rozkradziono wszystko, co dało się wynieść - także metalowe pokrywy studzienek kanalizacyjnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sposób na złomiarzy

   mlodywroclaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

   Trzeba robić pokrywy betonowe.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama