Diagnoza przez telefon

  Diagnoza przez telefon

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kłodzki szpital kupił właśnie system tele EKG. Inne lecznice już dawno z niego zrezygnowały.
  W kłodzkim szpitalu są przekonani, że to pionierskie osiągnięcie i że są w tej chwili jedynym publicznym szpitalem na Dolnym Śląsku, w którym system diagnozowania chorób serca na odległość, przez telefon, działa.
  - W przypadku wielu chorób serca liczy się czas postawienia diagnozy. Dzięki tele EKG wynik badań poznamy, zanim pacjent dotrze karetką do szpitala - mówi Jacek Nowak, kardiolog z Kłodzka.

  Według niego, lekarze z pogotowia będą mogli zrobić badanie EKG w domu pacjenta lub w karetce i przesłać wynik na oddział kardiologiczny. Dzięki temu można określić, czy chory wymaga natychmiastowej interwencji, czy wystarczy hospitalizacja.
  W urządzenia do wykonywania i przesyłania wyników EKG przez telefon wyposażono karetki pogotowia. Zapis EKG trafia na oddział kardiologiczny kłodzkiego szpitala. Tam jest drukowany i doręczany dyżurnemu kardiologowi.

  Kardiolodzy z Dolnego Śląska mówią jednak, że system nie sprawdza się. Z tele EKG zrezygnowały szpitale w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Wrocławiu.
  - Jako jeden z pierwszych testowałem ten system 10 lat temu. Nie sprawdza się. To rozwiązanie niewspółmiernie drogie do efektów, jakie można uzyskać - mówi Donald Drożdż, kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. - System może działać jako wspomagający. Ale to lekarz pogotowia decyduje o losie pacjenta.

  Podobnie uważa Roman Szełemej, kardiolog z Wałbrzycha.
  - Sieć oddziałów kardiologicznych jest dobrze rozbudowana i nie ma potrzeby diagnozowania na odległość - podkreśla Szełemej.
  Aleksandra Niedzielskiego, dyrektora kłodzkiego ZOZ-u, nie zraża to jednak.
  - Nie wiem, dlaczego inni nie chcą nowoczesnego systemu. Może nie mają pieniędzy, a może mają inne priorytety. Mnie chodzi o dobro pacjenta - upiera się Niedzielski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama