Wałbrzyszanie kopią biedaszyby

  Wałbrzyszanie kopią biedaszyby

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po sześciu latach spokoju, pod Chełmcem zjawisko kradzieży węgla ze złóż znów staje się masowe.
  Spacer w tak popularnym miejscu Wałbrzycha, jak las pomiędzy dzielnicami Podgórze i Nowe Miasto, to dziś ogromne ryzyko. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wpaść do wykopu, głębokiego czasem na 10 metrów. Może się to skończyć trwałym kalectwem lub nawet śmiercią. Podobnie wygląda sytuacja na terenach leśnych w dzielnicy Sobięcin. Wszystko z powodu osób, które z takich właśnie dołów wydobywają węgiel.

  W ciągu ostatnich sześciu lat zjawisko tzw. biedaszybów miało w Wałbrzychu charakter marginalny. Teraz powraca ze zdwojoną siłą.
  - Złożyło się na to kilka czynników - wyjaśnia Roman Janiszek, były górnik i współautor filmu dokumentalnego o wałbrzyskich biedaszybach pt. "Wszyscy jesteśmy z węgla". - Pogorszyła się sytuacja na lokalnym rynku pracy, dobiega końca sezon prac na budowach. Poza tym opał jest coraz droższy.
  Kopią nawet obok nasypów kolejowych, po których kursują pociągi.

  Osoby pracujące w biedaszybach nie mają problemów ze sprzedażą urobku. Ceny u nich są o połowę mniejsze niż w punktach sprzedaży. Dlatego chętnych do pracy przy nielegalnym procederze jest coraz więcej. Kopacze szacują, że w biedaszybach może fedrować nawet ponad dwieście osób. Mimo że tereny biedaszybów są regularnie patrolowane przez straż miejską i policję, zjawisko - podobnie jak na przełomie lat 2002 i 2003 - zaczyna się wymykać spod kontroli.

  - Kopacze są dużo lepiej zorganizowani i ostrzegają się nawzajem przed nadjeżdżającym patrolem - wyjaśnia Michał Pacierpnik z biura zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. - Niepokojące jest również to, że mają coraz lepsze rozeznanie, gdzie trzeba kopać. Można przypuszczać, że posiadają mapy, które ktoś zawłaszczył przy likwidacji kopalń.

  W tym roku straż miejska zatrzymała 13 osób zamieszanych w nielegalny proceder. Odebrano im 24 tony wydobytego z biedaszybów węgla. Jako dowód przestępstwa policja przejęła także samochód, na który załadowano 8 ton węgla. To tylko niewielki procent urobku z biedaszybów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiem, ale jest ALE

   wałbrzyszanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   O tamtym artykule wiem, i wielkie dzięki składam- fakt, ze nie zawiodłam się na mojej ulubionej gazecie. Ale mam nadzieję że sprawa nie zostanie pozostawiona własnemu wątkowi, i nie "rozejdzie się...rozwiń całość

   O tamtym artykule wiem, i wielkie dzięki składam- fakt, ze nie zawiodłam się na mojej ulubionej gazecie. Ale mam nadzieję że sprawa nie zostanie pozostawiona własnemu wątkowi, i nie "rozejdzie się po kościach". Istnieja obawy że wszystko zostanie przyklepane w majestacie prawa. Wtym odcinku wspomnianego bloga istnieje dowód na to że coś nadal jest NIE TAK http://takietomiasto.blox.pl/2009/09/PROMUJEMY-cz-X.html i boje się aby interwencja się na tym nie zakończyła. Sprawa musi być doprowadzona do końca i mam nadzieję że tak poważana gazeta jak Gazeta Wrocławska zda relację również z rozwiązania całej tej śmieciowej afery.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gazeta się już zainteresowała :)

   katarzyna.kroczak@gazeta.wroc.pl

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Szanowna Pani,
   pisaliśmy już o tym problemie na początku września:
   http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/stronaglowna/159039,w-walbrzychu-nie-chca-azbestu,id,t.html...rozwiń całość

   Szanowna Pani,
   pisaliśmy już o tym problemie na początku września:
   http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/stronaglowna/159039,w-walbrzychu-nie-chca-azbestu,id,t.html
   http://walbrzych.naszemiasto.pl/wydarzenia/16233,w-walbrzychu-nie-chca-mieszkac-kolo-azbestu,id,t.html
   Pozdrawiam!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mo-bruk won z wałbrzycha

   wałbrzyszanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   A może gazeta zainteresuje się tematem Mo-Bruku, o czym az huczy lokalne forum? Składowisko odpadów niebezpiecznych w środku miasta! takietomiasto.blox.pl/...rozwiń całość

   A może gazeta zainteresuje się tematem Mo-Bruku, o czym az huczy lokalne forum? Składowisko odpadów niebezpiecznych w środku miasta! takietomiasto.blox.pl/
   http://www.youtube.com/watch?v=weIJkrqCbes
   http://forum.gazeta.pl/forum/f,168,Walbrzych.html
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama