Licealiści będą uczyć w muzeum

  Licealiści będą uczyć w muzeum

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W legnickim muzeum otwarto wystawę - lekcję. Dla uczniów to najlepszy sposób poznania optyki.
  W październiku w Muzeum Miedzi w Legnicy ruszą lekcje zasad fizyki. Stanie się tak za sprawą wystawy "Fiat Lux. Od Witelona do tomografu optycznego", sprowadzonej z Muzeum Okręgowego w Toruniu i Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
  - Długo się staraliśmy o tę wystawę ze względu na związanego z Legnicą Witelona - przyznaje Piotr Niedzielenko, dyrektor legnickiego muzeum.

  Będą nie tylko portrety naukowców i plansze prezentujące zasady optyki, ale przede wszystkim przyrządy: lunety, peryskopy, wyświetlacze hologramów i właśnie tomograf. Każdego z eksponatów można użyć, by sprawdzić np. efekt załamywania się światła i nakładania się barw.
  - Największym komplementem było stwierdzenie jednego ze zwiedzających, że w 40 minut dowiedział się o optyce więcej niż przez całą edukację - mówi prof. fizyki atomowej z Torunia Grzegorz Karwasz, pomysłodawca wystawy.
  Każdego z eksponatów można użyć, by sprawdzić np. efekt załamywania się światła i nakładania się barw.
  Nietypowa lekcja pokazywana była w kraju, ale na Dolny Śląsk trafiła dopiero teraz. Po poprzednich ekspozycjach gości oprowadzali studenci fizyki. W Legnicy będą to robić uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Heweliusza. Dziesięć osób poznało już działanie urządzeń i wkrótce będzie uczyć zasad optyki gimnazjalistów i licealistów.
  - Każdego to zainteresuje - zachwala Wojciech Adamowski z klasy matematyczno-fizycznej. - Najbardziej spodobał mi się hologram trójwymiarowej świnki.

  Muzealne lekcje z optyki potrwają do końca listopada.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama