Bierzemy z Unii garściami

  Bierzemy z Unii garściami

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na jednego mieszkańca Jeleniej Góry przypadło 450 złotych z europejskiej kasy.
  Materiały podobne
  Jeleniogórski licealista Janusz Dudek zbiera w Książnicy Karkonoskiej materiały do pracy z języka polskiego o Witkacym. Korzysta z publikacji dostępnych w całej Polsce. To możliwe dzięki nowoczesnemu wyposażeniu placówki. Pieniądze na jej remont oraz sprzęt pochodziły z Unii Europejskiej. Do rozbudowy Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska, Unia dołożyła 28 mln zł.


  To niejedyna korzyść, jaką odnieśli mieszkańcy dzięki funduszom unijnym. Jelenia Góra okazała się najlepsza na Dolnym Śląsku pod względem liczby wykorzystanych pieniędzy z UE w przeliczeniu na mieszkańca. To kwota 450 zł, podczas gdy we Wrocławiu tylko 213 zł. Legnica i Wałbrzych nie znalazły się w rankingu, który przeprowadził tygodnik "Wspólnota". Pod uwagę brano dane za ubiegły rok.

  - Nareszcie mam bieżącą wodę - cieszy się Janina Krupa z Maciejowej, dzielnicy z Jeleniej Góry. Skorzystała, jak tysiące innych, z największej miejskiej inwestycji, jaką była modernizacja oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci wodociągowej. Na ten cel Jelenia Góra pozyskała 115 mln zł z UE, ponad połowę wartości inwestycji. Prace zostaną zakończone w przyszłym roku.
  - Pieniądze z Unii gwarantują szybki rozwój miasta - twierdzi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

  Zmiany na lepsze, dzięki dotacjom, dostrzega Ewelina Gąsiorowska, emerytka mieszkająca nieopodal rynku.
  - Ładnie podświetlono zabytki na Trakcie Śródmiejskim - chwali. - Nareszcie będzie można prowadzić turystów na Grzybek - dodaje jej mąż. Iluminacje zabytków i remont wieży widokowej, zwanej Grzybkiem, zostały sfinansowane za pieniądze z UE.

  - W ubiegłym tygodniu podpisano umowy o dofinansowanie dwóch kolejnych projektów - mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich UM w Jeleniej Górze. Pierwszy dotyczy modernizacji budynku Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ul. Kruszwickiej - za 4 mln zł. Drugi - zmodernizowania i wyposażenia dwóch budynków, w których powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego.
  Dzięki unijnym pieniądzom, Jelenia Góra szybko zmienia się na lepsze.
  - Nie mogę się doczekać obwodnicy - przyznaje Józef Zagrobelny, kierowca z Jeleniej Góry. Chodzi o budowę pierwszego etapu obwodnicy południowej, która skróci drogę jadącym z Wrocławia do Karpacza. Nie będą już musieli przejeżdżać przez Jelenią Górę. Inwestycja pochłonie 124 mln zł. Dotacje unijne są już na nią zagwarantowane.

  Natomiast z myślą o mieszkańcach Cieplic oraz kuracjuszach przebywających w tym uzdrowisku, kosztem 15 mln zł odnowiony zostanie park Zdrojowy.


  Nowe elewacje, dachy i okna dla setek mieszkańców
  We wrześniu Jelenia Góra złożyła 11 wniosków o dofinansowanie inwestycji, ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta. Cztery planuje razem ze wspólnotami mieszkaniowymi przy ulicach Drzymały, Flisaków, Złotniczej i Kilińskiego. Za prawie 3 miliony złotych planuje się remonty elewacji, dachów, korytarzy i wymianę okien w częściach wspólnych.
  - Bardzo liczymy na te pieniądze, bo nasz budynek nie był remontowany od 30 lat - przekonuje Jan Polkowski ze wspólnoty przy ul. Lwóweckiej.
  Mieszkańcy oraz miasto poniosą taką część kosztów, jaką mają w udziale przy nieruchomości. Renowację przejdą również trzy zespoły budynków socjalnych (przy ul. Lwóweckiej, Powstańców Śląskich oraz Weigla). Planowana jest także odbudowa kanału Młynówka oraz rozbudowa Zespołu Szkół Technicznych Mechanik o nowoczesną halę sportową.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smierc ue

   wolny1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   precz z ue !!!
   dykatorem europy
   prawda o ue szukaj

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama