Solidarność przywitała gości KGHM (ZDJĘCIA)

  Solidarność przywitała gości KGHM (ZDJĘCIA)

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Solidarność przywitała gości KGHM (ZDJĘCIA)
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Piotr Krzyżanowski

  Z flagami "Solidarności", transparentami i karykaturami premiera Tuska stanęli rano przed wejściem do Centrum Kultury Muza, gdzie toczą się obrady. Górniczym ekspertom i naukowcom wręczali apel, by kongres zajął stanowisko w sprawie prywatyzacji Polskiej Miedzi i sprzeciwił się rządowym planom sprzedaży kolejnych 10 proc. udziałów Skarbu Państwa w tej spółce.

  - Zależy nam, by panowie profesorowie zwrócili uwagę na ten problem, bo jeśli rząd zrealizuje swoje zamierzenia, może to być pierwszy i ostatni kongres w Lubinie - wyjaśnia Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".


  Związkowcy boją się, że przez wyprzedaż akcji KGHM Skarb Państwa doprowadzi do przejęcia spółki przez inwestora, który wyciągnie z Polskiej Miedzi tyle pieniędzy, ile to możliwe, a potem zamknie kopalnie, huty i pozostawi cały region z gigantycznym bezrobociem. Zarówno "Solidarność", jak i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego toczą z zarządem spór zbiorowy wokół prywatyzacji. W środę ZZPPM i prezesi KGHM spisali w tej sprawie protokół rozbieżności. Szykują się do mediacji.

  Apel "Solidarności" do uczestników kongresu wywołał poruszenie. Innej reakcji nie będzie.
  - Jako uczestnicy kongresu naukowego chyba nie jesteśmy właściwym adresatem takiego apelu - mówi prof. dr hab. inż. Monika Hardygóra, która przewodniczy obradom.
  W kongresie uczestniczy ok. 350 osób. Co siódmy z nich przyjechał z zagranicy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo