Czy łamią prawo w głogowskim poprawczaku?

  Czy łamią prawo w głogowskim poprawczaku?

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Głogowie nie są przestrzegane prawa nieletnich.
  Tak stwierdzili wstępnie przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy pod koniec zeszłego tygodnia wizytowali placówkę. w środę otrzymaliśmy raport w tej sprawie.

  Kontrolerzy rozmawiali z około dwudziestoma wychowankami zakładu, a także z ich opiekunami. Młodzi ludzie sygnalizowali niewłaściwe traktowanie przez pracowników. Chodziło, między innymi, o stosowanie wobec nich przemocy fizycznej.

  Jeden z nieletnich poinformował kontrolerów o pobiciu innego wychowanka. Ci stwierdzili, że do pobicia doszło 16 września, dzień przed przyjazdem wizytatorów. Zawiadomili już prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

  Poza tym podopieczni zakładu mówili o stosowaniu wobec nich nieregulaminowych środków dyscyplinarnych. Zakazywano im na przykład przebywać na świeżym powietrzu nawet przez dwa tygodnie. Do swojej listy dodali jeszcze to, że w placówce nie zapewnia się nieletnim prawa do wykonywania praktyk religijnych.

  Marian Chudziński, dyrektor głogowskiego zakładu, który od nas dowiedział się o wynikach kontroli, potwierdza incydent z 16 września.
  - Prowadzimy postępowanie dyscyplinarne wobec pracownika, którego to dotyczy - wyjaśnia dyrektor Chudziński.

  Co do pozostałych zarzutów, to jego zdaniem wychowankowie próbują w ten sposób wyżalić się przed osobami z zewnątrz na swoich opiekunów i zrobić im na złość. Ale przyznaje, że jeśli ktoś usiłował uciekać albo zachowuje się tak, jakby chciał to zrobić, wtedy ogranicza mu się możliwość wyjścia poza budynek. W zamian są na przykład zajęcia sportowe. Za nieprawdziwą informację dyrektor Chudziński uważa natomiast tę, że młodzi ludzie mają zakaz praktyk religijnych. Do zakładu przychodzi ksiądz. Są katechezy, nabożeństwa, ale, jak dodaje, nie wszyscy chcą brać w nich udział.
  Młodzi ludzie skarżyli się m.in. na przemoc fizyczną stosowaną wobec nich.
  - Przedstawione w raporcie kwestie będą monitorowane przez naszych pracowników - zapewnia w przesłanym raporcie Marta Kukowska, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Wizytacja odbyła się w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji. Zadania te minister sprawiedliwości przekazał w styczniu zeszłego roku Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Obejmują one m.in. regularne sprawdzanie sposobu traktowania osób pozbawionych wolności w miejscach zatrzymań. I reagowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

  Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie jest półotwartą placówką resocjalizacyjną dla chłopców. Obecnie przebywa w nim 55 wychowanków. Najstarszy ma dwadzieścia lat, najmłodszy około czternastu. Niektórzy z nich trafili tu za ciężkie przestępstwa: rozbój, próbę gwałtu, a nawet morderstwo.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama