Dolnośląskie gminy złożyły się na schronisko

  Dolnośląskie gminy złożyły się na schronisko

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Budową i prowadzeniem schroniska dla bezdomnych zwierząt w Szklarach Górnych zajmie się specjalnie w tym celu powołany związek międzygminny. Już przystąpiło do niego 20 samorządów z okolic Wrocławia, Głogowa i Lubina.
  Trzy kolejne - Rudna, Miękinia i Żmigród - nie zdążyły jeszcze podjąć stosownych uchwał, ale wstępnie zadeklarowały swój udział w tym przedsięwzięciu. Międzygminne schroniska to w Polsce ciągle rzadkość.

  Przygotowania do wspólnej inwestycji trwały od kilkunastu miesięcy. W tym czasie załatwiono formalności, a także 1,5-hektarową działkę w pobliżu szybu wschodniego kopalni Polkowice-Sieroszowice w Szklarach Górnych, gdzie ma być zlokalizowane schronisko.

  Lubińskie starostwo, które koordynuje działania gmin, dostało pozytywną opinię nadleśnictwa, bo miejsce jest otoczone lasem. W przyszłym roku ruszą prace budowlane. Postawienie schroniska ma kosztować ok. dwóch milionów złotych. Utrzymanie - pół miliona rocznie. Udział gminy w kosztach budowy będzie proporcjonalny do liczby ludności.

  Przyjęto przelicznik 9,85 zł na głowę, więc np. mająca 12 tys. mieszkańców gmina wiejska Lubin będzie musiała wpłacić jednorazowo ok. 112 tys. zł.
  To duże pieniądze, ale ta inwestycja zaoszczędzi samorządom kłopotów. Obecnie zdarza się bowiem, że muszą przechowywać odłowione na ulicy psy przez kilka dni, zanim po dziesiątkach telefonów w końcu znajdą dla nich wolne miejsce. Niekiedy wożą zwierzęta przez pół Polski, bo położone bliżej placówki są przepełnione.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo