Ocieplanie budynków przynosi oszczędności

  Ocieplanie budynków przynosi oszczędności

  Aleksandra Szumska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Termomodernizacja staje się coraz popularniejsza. Wprawdzie takie inwestycje, niestety, do najtańszych nie należą, to jednak szybko się zwracają.
  Istnieje także możliwość uzyskania dofinansowania lub dopłaty do przebudowy. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego.

  Osoby ubiegające się o kredyt na termomodernizację mogą uzyskać od banku tzw. premię termomodernizacyjną lub remontową. Pomoc taka przysługuje właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania, użyteczności publicznej, stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.

  Warto dodać, że premia nie przysługuje jednostkom i zakładom budżetowym. Natomiast mogą z niej korzystać wszyscy inwestorzy, bez względu na status prawny, więc np.: osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne.


  O pomoc możemy się starać, kiedy realizujemy przedsięwzięcia, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych i tych stanowiących własność jednostek samorządowych. Premię otrzymamy także wtedy, kiedy zmniejszymy koszty pozyskania ciepła dzięki wykonaniu przyłącza technicznego do jego scentralizowanego źródła, zmniejszymy stratę energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych, całkowicie lub częściowo zmienimy źródło energii na odnawialne.
  - Obecnie wartość przyznawanej pomocy wynosi 20 proc. wykorzystywanego kredytu, ale nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia - tłumaczy Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.

  Aby otrzymać pomoc, trzeba, wraz z wnioskiem o kredyt na określoną inwestycję, złożyć w wybranym banku także podanie o premię termomodernizacyjną i tzw. audyt energetyczny. Premia przelewana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podane konto, jeżeli realizowane przez nas przedsięwzięcie ukończone zostało w terminie wyznaczonym w umowie, a także wtedy, kiedy jest ono zgodne z projektem.
  Osoby ubiegające się o kredyt na termomodernizację mogą uzyskać od banku tzw. premię termomodernizacyjną lub remontową.
  Można ubiegać się także o tzw. premię remontową. Wynosi ona 20 procent wykorzystanego kredytu, ale nie więcej niż 15 procent poniesionych kosztów. Starając się o taką formę pomocy, należy złożyć podanie o kredyt, premię oraz audyt remontowy. Pamiętajmy też, że nie każdy bank współpracuje z BGK.

  Więcej informacji, a także wzory wniosków znajdują się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego - www.bgk.com.pl.

  Tu możesz starać się o kredyt
  -Banki, które współpracują z BGK przy finansowaniu termomodernizacji:
  Bank BPH S.A., Bank DnB NORD Polska S.A., Bank Millennium S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  Bank Zachodni WBK S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., ING Bank Śląski S.A.,Krakowski Bank Spółdzielczy, Kredyt Bank S.A.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama