Mieszkańcy Janowic Wielkich ratują zamek

  Mieszkańcy Janowic Wielkich ratują zamek

  Katarzyna Wilk, Justyna Bryndza

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wzięli sprawy w swoje ręce. Robią, co mogą, aby uratować ruiny zamku.
  Mieszkańcy Janowic Wielkich nie czekają z założonymi rękami, aż największa atrakcja turystyczna ich gminy się rozpadnie. Chodzi o ruiny XIV-wiecznego zamku Bolczów.

  Zabytkiem opiekuje się Stowarzyszenie "Mieszkańcy Gminie", które zbiera pieniądze na renowację zabytku. Jego członkowie wpadli m.in. na pomysł, aby każdy, kto chce wspomóc akcję, w zamian za płatnego esemesa dostał pamiątkowy "kamyczek". - Jest nim zwrotny esemes. Gdybyśmy chcieli dać prawdziwe kamyki, to z zamku mogłoby nic nie zostać - mówi Jędrzej Wasiak-Poniatowski z janowickiego stowarzyszenia.

  Aby zebrać pieniądze, miłośnicy ruin, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowali na zamku pokaz rycerski i festyn. Zarobili 700 zł.
  Ale potrzeby są ogromne. Koszt prac zabezpieczających przed degradacją oszacowano na około 600 tys. zł.
  Koszt prac oszacowano na około 600 tys. zł.
  - Teraz staramy się sami wykonywać bieżące naprawy - zaznacza Jędrzej Wasiak-Poniatowski.
  Nie jest to łatwe, bo wandale dają się we znaki. Niedawno zburzyli 1,5 metra muru obronnego. Zginęły również kamienne części schodów prowadzących na wieżę widokową.
  W przyszłym roku stowarzyszenie będzie się starać o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Kamyk za sms

  Pomóż ratować jeden z najcenniejszych zabytków w gminie Janowice Wielkie. Tylko podjęcie prac renowacyjnych ocali przed degradacją ruiny przed całkowitym zniszczeniem. Każdy może dołożyć do tej akcji swoją cegiełkę.
  Jeśli chcesz otrzymać "kamyczek" z zamku Bolczów - wyślij SMS o treści AT.ZAMEK, pod jeden z poniższych numerów: 72068, koszt: 2,44 zł brutto; 75068, koszt: 6,10 zł brutto; 79068, koszt: 10,98 zł brutto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama