Za moją miedzą o kiszeniu

  Za moją miedzą o kiszeniu

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  No, nie jest to jakaś reprezentacyjna miedza, bo kisi ją lokalny szowinizm.
  A jak kisi, to nie zawsze ładnie pachnie. Nie podejrzewam, by wszyscy wiedzieli, że mieliśmy na filmowej fecie w Gdyni swoich reprezentantów. Myślę o Janie Jakubie Kolskim oraz jego "Afonii i pszczołach" i o obrazie wesołej wojenki w "Operacji Dunaj" Jacka Głomba.

  Oba filmy przeleciały przez festiwalowy ekran tak, jakby nie oglądali ich jurorzy, bo nawet nie dostały nagrody za końcowe napisy. Nie chcę napisać, że Dolny Śląsk powinien obligatoryjnie dostawać nagrody, ale co się nam należy, to się nam należy. Z Kolskim nie rozmawiałem, ale z Głombem tak.

  Ten drugi nagrody się nie spodziewał, ale przyjąłby każdą, która film by promowała.
  Teraz będę stwarzał spiskową teorię festiwalową. Wyjaśnię, dlaczego obaj twórcy nagród dostać nie mogli i być może nawet na nie nie zasługiwali. Jak widać, felietonista to jest przeważnie wredny facet, choć też szowinista i może nawet patriota. Nie musi to się wykluczać.
  Legnica nie może się tak pchać z politycznymi tematami w artystycznym ujęciu.
  Głomb jest dyrektorem teatru w Legnicy, a w ubiegłym roku inny twórca o legnickich korzeniach Waldek Krzystek zgarnął Grand Prix za "Małą Moskwę". Legnica nie może więc się tak pchać z politycznymi tematami w artystycznym ujęciu. Wszyscy wiedzą, że "Operacja Dunaj" Głomba opowiadała o naszej agresji na Czechosłowację w ramach sąsiedzkiej "pomocy" Układu Warszawskiego dla małego kraju, który chciał się wychylić przed szereg.

  Na dodatek nakręcił to w formie komedii, a komedia w kraju naznaczonym martyrologią nie ma nawet cienia szansy.
  Z Kolskim sytuacja jest jeszcze gorsza, bo zgarnął nagród tłum (także w Gdyni) za poprzedni film "Jasminum". Zasłużenie, bo film jest pyszny w kolsko-poetyckim stylu. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że artysta powinien dostawać za wszystko, co zrobi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama