Legnica: Ruszył proces prezesów firmy ciepłowniczej

  Legnica: Ruszył proces prezesów firmy ciepłowniczej

  ZYG

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed legnickim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces byłych prezesów spółki Energetyka podległej KGHM Polska Miedź SA. Według prokuratury doprowadzili oni do przeszło 2,7 mln zł strat.
  Na ławie oskarżonych zasiadają byli prezesi Andrzej K. Tadeusz F. oraz wiceprezesi Bartosz K. i Jerzy Z. Kierowali oni Energetyką w latach 2003-2006.

  Energetyka jest producentem prądu i ciepła dla miedziowego holdingu. Przed siedmiu laty rozpoczęto eksperyment polegający na mieszaniu węgla, który jest podstawowym paliwem, ze śmieciami np. plastikowymi butelkami. Ten alternatywny opał miał zmniejszyć koszt produkcji ciepła. Ale wyszło drożej.

  Firma kupując śmieci przepłacała na każdej tonie 50 zł, częściej trzeba było czyścić kotły, a także ponosić wyższe opłaty za przekroczenie emisji zanieczyszczeń. Na tym interesie Energetyka straciła prawie milion złotych.
  Prokuratorzy nie wykryli wątków korupcyjnych.

  Wyszły za to na jaw interesy z inną firmą " R- Consult" z Gdańska. Firma ta dostała od Energetyki zlecenie na zdobycie pieniędzy na budowę bloków energetycznych. Na tym interesie Energetyka straciła 1,3 miliona złotych. Kolejne 480 tys. zł na opracowaniu innych wniosków ekologicznych.
  Według prokuratury prezesi i wiceprezesi nie dopełnili staranności i sumienności przy podpisywaniu umów. Oskarżeni nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

  Byłemu prezesowi Andrzejowi K. z uwagi, że trójki pozostałych oskarżonych pracował najkrócej w spółce grozi do 5 lat więzienia. Nadal pracuje w KGHM, ale w innej spółce. Tadeuszowi F., Bartoszowi K. i Jerzemu Z grozi 10 lat za kratkami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama