Ważne
  Dziś obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Dziś obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Pod hasłem "Najważniejsza wczesna diagnoza" obchodzony jest dziś Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób, ale jedynie co piąta została zdiagnozowana.
  Wystarczy jedynie kwadrans, by zrobić tzw. badania przesiewowe, mające na celu wykrycie choroby Alzheimera - podkreśla Kazimierz Bigo, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Badanie polega na rozmowie ze specjalistą i przeprowadzeniu odpowiednich testów.

  Kierownik Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach-Ligocie, profesor Grzegorz Opala mówi, że choroba Alzheimera jest podstępna i niezwykle problematyczna. Zwykle zaczyna się dość skrycie - pojawiają się problemy z pamięcią, z kontaktem z ludźmi i z emocjami. Początkowo wydaje się, że można sobie z tym poradzić, ale później przychodzi faza, w której chory wymaga pełnej, całodobowej opieki. Sytuacja ta bardzo często rujnuje psychicznie, fizycznie i finansowo całą rodzinę.

  Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi obecnie około 30 milionów ludzi. Zdaniem specjalistów, liczba ta w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zwiększy się do ponad 100 milionów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo