Opowieść o bohaterskiej Irenie Sendlerowej od dziś w kinach

  Opowieść o bohaterskiej Irenie Sendlerowej od dziś w kinach

  Jarosław Zalesiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dzieci Ireny Sendlerowej" to jeden z największych budżetów, sięgający prawie 38 mln złotych, w jaki zaangażowała się polska kinematografia.
  Do tego doszli znakomici aktorzy, w tym dwie oscarowe gwiazdy: Anna Paquin, jedna z najmłodszych zdobywczyń statuetki, wyróżniona za drugoplanową rolę w "Fortepianie", i Marcia Gay Harden (Oscar za drugoplanową rolę w filmie "Pollock"). Ale statuetkę Oscara na honorowym miejscu na półce w salonie trzyma także autor muzyki - pracujący od lat w Stanach Zjednoczonych - polski kompozytor J. P. Kaczmarek. Dziś ich wspólne dzieło, wyreżyserowane przez Johna Kenta Harrisona, trafia na ekrany kin w Polsce.

  Oscarowe nazwiska i zafakturowane grube miliony wcale nie znaczą, że filmowa opowieść o życiu Ireny Sendlerowej to filmowa superprodukcja, pełna patosu i rozmachu.
  Raczej odwrotnie - to film, który chce przemawiać do widzów swoją zwyczajnością i prostotą. "The Courageous Heart of Irena Sendler", jak brzmi oryginalny tytuł filmu, był pierwotnie produkcją telewizyjną, stworzoną z myślą o widowni w Stanach, co wyczuwa się w kinowej wersji.

  Reżyserowi zależało najbardziej na wiarygodnym przedstawieniu postaci Ireny Sendlerowej i wojennych realiów. Sam pomysł przeniesienia na ekran losów bohaterskiej polskiej pielęgniarki, która wspólnie z innymi Polakami uratowała z warszawskiego getta ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, narodził się jeszcze w czasie wspólnej pracy Harrisona i polskich członków jego ekipy nad wcześniejszym "polskim" filmem Harrisona, "Janem Pawłem II", filmowej biografii Karola Wojtyły z Johnem Voightem w tytułowej roli. Po ukończeniu filmu Harrison pełną parą zaczął pracować nad koncepcją filmu o Irenie Sendlerowej.
  Oscarowe nazwiska i grube miliony wcale nie znaczą, że filmowa opowieść o życiu Ireny Sendlerowej to filmowa superprodukcja
  Scenariusz pisał w Warszawie przez pół roku, konsultując go często z Anną Mieszkowską, autorką książki "Matka Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej". Przekopał się także przez drukowane i nagrywane materiały dotyczące II wojny w Warszawie. Dotarł do osób pochodzenia żydowskiego, które ocalały dzięki pomocy Polaków i samej Ireny Sendlerowej, między innymi do Elżbiety Ficowskiej i do prof. Michała Głowińskiego. Poznawał także losy tych, którzy udzielali schronienia Żydom. Ogromnie zależało mu na spotkaniu z samą Ireną Sendlerową, ale w tym czasie była ona już zbyt schorowana, aby takie spotkanie było możliwe. Harrison mógł już tylko uczestniczyć w pogrzebie bohaterskiej pielęgniarki, w maju 2008 roku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama