Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 milionów na bloki

Marian Leńka
Marian Leńka
Marian Leńka Fot. Marcin Oliva Soto
Koszt docieplenia budynku ponoszą w części mieszkańcy. Płacą za to od 2 do 5 tysięcy złotych.

Czy mieszkańcom bloków spółdzielczych w Jeleniej Górze jest w zimie ciepło?

Oczywiście. Ciepło od lat dostarcza nam Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jesteśmy największym odbiorcą w mieście. Dzięki procesowi docieplania budynków nasi mieszkańcy będą płacić mniej za ogrzewanie, a zimą zyskają w domach jednak taką samą temperaturę, jak dotychczas.

Proces docieplania budynków rozpoczęliście pięć lat temu. Jak przebiegają prace?

Już ponad 60 procent naszych bloków jest docieplonych. Co roku wartość prac wynosi około 5 milionów złotych. Część finansują mieszkańcy, a część my. Koszt na jedno mieszkanie waha się pomiędzy 2 a 5 tysięcy złotych. Tą kwotę rozkładamy na raty przeważnie na 5 lat. Docieplenia planujemy zakończyć do 2011 roku, a ich całkowity koszt szacujemy na 30 milionów złotych. Dzięki temu mieszkańcy będą płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, bowiem oszczędności w zużyciu ciepła na jednym bloku wynoszą od 20 do 30 procent.

30 milionów to duży koszt. Z pewnością niełatwo było przekonać lokatorów do współfinansowania tej dużej inwestycji.

To prawda. Po rozlicznych konsultacjach, wysłuchaniu dziesiątek argumentów za i przeciw, podjęliśmy w 2005 roku decyzję o docieplaniu budynków i zasadach finansowania tej modernizacji. Docieplanie polega na dodawaniu z zewnątrz płyt styropianowych do wszystkich ścian i dodaniu warstwy ocieplającej na stropodachy. Tylko niektóre budynki, budowane już według nowszych norm, będą miały docieplane jedynie stropodachy.

Mieszkańcy nie narzekają, że muszą spłacać w ratach część kosztów docieplenia swojego bloku?

Tak jak wcześniej były liczne głosy przeciw, tak teraz są nawet wezwania do przyspieszenia tych prac. Mieszkańcy widzą, że po ociepleniu bloku sąsiada jego rachunki za ogrzewanie spadły. Zdają sobie sprawę, że będą musieli pokryć część kosztów ocieplenia i spłacać je przez kilka lat. Później jednak rachunki będą dużo niższe. Robót nie możemy jednak zbytnio przyspieszyć, bowiem ograniczają je wysokie koszty.

Wspólnie z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej chcecie również zlikwidować w mieszkaniach przestarzałe ogrzewacze.

Tak. Obecnie takie termy funkcjonują w większości mieszkań. Nie ma ich tylko na osiedlu Zabobrze III. Zastąpimy je montażem ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu ciepła woda będzie leciała z kranu zaraz po jego odkręceniu.

To oszczędność dla mieszkańców, bowiem zmniejszą się rachunki za gaz. Przede wszystkim jednak poprawi się komfort i bezpieczeństwo. Przed zmianą wszyscy mieszkańcy każdego bloku będą poinformowani o planach, na które będą się mogli zgodzić bądź nie. Jeśli wszyscy mieszkańcy, którzy jeszcze mają junkersy, zgodzą się na zmianę, to trzeba będzie dokonać przeróbek w kilku tysiącach mieszkań zamieszkiwanych przez 20 tysięcy osób. Ludzie przestaną się martwić wciąż psującymi się grzejnikami ciepłej wody. Jeśli dodamy do tego docieplone bloki, to mieszkańcy nie powinni narzekać.

Rozmawiał Mariusz Junik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska