Wrocław: Trują psy w parkach

  Wrocław: Trują psy w parkach

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W parku Tołpy pojawiła się trutka, która zabija psy. Straż szukała szaleńca. A to miejscy urzędnicy.
  Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zawiadomił wrocławską straż miejską, że w parku Tołpy przy ul. Nowowiejskiej ktoś truje psy. Urzędnicy zareagowali tak na panikę, jaka wybuchła wśród właścicieli czworonogów spacerujących w tej okolicy.

  Od kilku dni krążą tam wieści o truciźnie wyłożonej pod drzewami. Po jej zjedzeniu śmierć miało tam ponieść już pięć psów, a osiem kolejnych jest zatrutych.
  "Mimo szybkiego leczenia nie udało się uratować naszej Suni. Uważajcie na psy i dzieci" - napisała w ogłoszeniu wywieszonym w parku właścicielka psa rasy border collie.
  Rzeczywiście. W krzakach w parku bez trudu znaleźć można rozszarpane pudełka po silnych środkach chemicznych na szczury.

  - Trucizna działa od środka. Rozpuszcza narządy. Psy wymiotują krwią i szybko zdychają - opowiada Patrycja Starosta z wrocławskiej straży dla zwierząt, która interweniowała już w parku.
  Straż miejska o wyłożenie trutek podejrzewała jakichś szaleńców. Szybko się jednak okazało, że za całą sprawą kryją się urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej. Oczywiście, nie mają nic przeciwko psom. Chcieli pozbyć się szczurów, które zakładają przy stawie nory. Wynajęli więc firmę, która wyłożyła trutki w krzakach.
  W krzakach w parku bez trudu znaleźć można rozszarpane pudełka po silnych środkach chemicznych na szczury.
  - Rzeczywiście, na nasze zlecenie w parku raz w miesiącu przeprowadzana jest deratyzacja. Firma, która ją wykonuje, miała obowiązek ostrzec mieszkańców - twierdzi Katarzyna Dymalska z ZZM.
  Jednak przedsiębiorstwo Dertex z Bielska-Białej nie ma sobie nic do zarzucenia. - To oczywiście przykra sprawa, ale my wykonaliśmy wszystko według ustaleń z zamawiającym i przepisów. Pudełka z substancją były oznaczone. Robimy to regularnie od roku i nic się nigdy nie stało - dziwi się Maciej Sardyl, dyrektor ds. technicznych z firmy deratyzacyjnej.
  Przyznaje jednak, że w parku nie pojawiły się ogłoszenia z ostrzeżeniami. - Ale też nikt tego nie wymagał - podkreśla.

  Teraz urzędnicy i firma deratyzacyjna będą tłumaczyć się prokuratorowi. Straż miejska przekaże tę sprawę policji.

  - Na pewno to zgłosimy, bo jeszcze nigdy w mieście nie było tak masowego otrucia psów. Mamy dwóch świadków, którzy są gotowi iść do sądu - mówi Patrycja Starosta ze straży dla zwierząt.
  Za zabicie psa grozi grzywna i rok więzienia. Jeśli odbyło się to ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrasta do dwóch lat.

  Tutaj też uważaj
  Trutka przypomina szarą plastelinę i umieszczona jest w białym kartoniku, podobnym do opakowania pasty do zębów. Podobne trutki rozsypane są - oprócz parku przy Nowowiejskiej - na wyspach
  Bielarskiej, Słodowej i Piaskowej, bulwarze Włostowica, na zieleńcach przy pl. Kościuszki, Piłsudskiego, Świdnickiej i Komandorskiej oraz Hubskiej i pl. Powstańców Warszawy, a także na skwerze przy ul. Krasińskiego.

  Czytaj także

   Komentarze (44)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Struty pies 2 raz 14 lat

   Sokol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mojego psa tez stroli najpierw trotka na szczory odratowałam psa bo wiem co podać psu przy zatruciach w tym roku sztajmesy i nieroby stroli mi drugi raz psa pestycydami Odtrulem psa ale miał...rozwiń całość

   Mojego psa tez stroli najpierw trotka na szczory odratowałam psa bo wiem co podać psu przy zatruciach w tym roku sztajmesy i nieroby stroli mi drugi raz psa pestycydami Odtrulem psa ale miał wylew, z krwią wyleciała jakby żyłka i gumowe małe kulki na niej z wylewu tez wyleczyłem go bez weterynarza da się zrobić brał leki na wątrobę i chodził pare dni temu zmarł bezbolesna i naturalna śmiercią miał 14 lat organizm niewytrzymał zmarł we śnie dożył by 15 lat czy 16 gdyby nie sztajmesy truciciel który otruł mi psa zmarł i odszedł pierwszy jego zwłoki leżały 3 dni w domu i zmarł ciężka śmiercią gorzej od mojego psa nawet pogrzebu nie miał i nikt nie poszedł na jego pogrzeb chowało go państwo teraz w piekle Lucyfer go podtruwa mojemu psu przedłużyłem życie o 3miesiace żeby ratować psa nietrzeba być weterynarzem tu już szło o wiek psa mieszance średnie żyją od14 do 15lat ze organizm staruszka niewytrzymał trudno ale zrobiłem wszystko aby pożył dłużej i z pestycydów go Odtrulem z wylewu wyleczyłem odtrowajcie swoje psy na pohybe trucicielom i śmiejcie się z nich jak ja śmiałem się z tamtego truciciela i pokazałem im ze da się wyleczyć nawet z pestycydów psa oraz z wylewów zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Struty pies 2 raz 14 lat

   Sokol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mojego psa tez stroli najpierw troska na szczodry odratowałam psa bo wiem co podać psu przy zatruciach w tym roku sztajmesy i nieroby stroli mi drugi raz psa pestycydami odtrutek psa ale miał...rozwiń całość

   Mojego psa tez stroli najpierw troska na szczodry odratowałam psa bo wiem co podać psu przy zatruciach w tym roku sztajmesy i nieroby stroli mi drugi raz psa pestycydami odtrutek psa ale miał wylew z krwią wyleciała jakby żyłka i gumowe małe kulki na niej z wylewu tez wyleczyłem go bez weterynarza da się zrobić brał leki na wątrobę i chodził pare dni temu zmarł bezbolesna i naturalna śmiercią miał 14 lat organizm niewytrzymał zmarł we śnie dożył by 15 lat czy 16 gdyby nie sztajmesy truciciel który otruł mi psa zmarł i odszedł pierwszy jego zwłoki leżały 3 dni w domu i zmarł ciężka śmiercią gorzej od mojego psa nawet pogrzebu nie miał i nikt nie poszedł na jego pogrzeb chowało go państwo teraz w piekle Lucyfer go podtruwa mojemu psu przedłużyłem życie o 3miesiace żeby ratować psa nietrzeba być weterynarzem tu już szło o wiek psa mieszance średnie żyją od14 do 15lat ze organizm staruszka niewytrzymał trudno ale zrobiłem wszystko aby pożył dłużej i z pestycydów go Odtrulem z wylewu wyleczyłem odtrowajcie swoje psy na pohybe trucicielom i śmiejcie się z nich jak ja śmiałem się z tamtego truciciela i pokazałem im ze da się wyleczyć nawet z pestycydów psa oraz z wylewów zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale własciwie o co chodzi???

   agniecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 32

   Ludzie kochani!!!!

   Do marcela- i co ugryzł Cie jakiś???

   Nie każdy pies to zabójca, nie każdy właściciel jest zły. Wię czemu wszystkich traktujecie jednakowo???? Co Ci np przeszkadza pies...rozwiń całość

   Ludzie kochani!!!!

   Do marcela- i co ugryzł Cie jakiś???

   Nie każdy pies to zabójca, nie każdy właściciel jest zły. Wię czemu wszystkich traktujecie jednakowo???? Co Ci np przeszkadza pies który biega sobie po trawniku i nawet na ciebie nie spojrzy??? A czemu nie czepisz sie właśnie aut parkowanych jak i gdzie popadnie, kierowców jezdzacyzh jak idioci, dzieciaków strzeklajaxcychg z karabinów na kulki, zucajacycy kamieniami????

   Uwież, że o wiele więcej wypadków zdarza sie właśnie z tych powodów, o wiele wiecej ludzi zostaje kalekami czy ponosi smierc pod kołami aut niz pogryzionych przez psy. mam pomysł- zakazmy w takim razie jazdy samochodem- bo to niebezpieczne- a i środowisko truja bardziej niz psie kupy.

   Owszem sa psy które powinny chodzić tylko na smyczy i tylko w kagańcu, ale jest cała masa psów łagodnych i przyjaznych, które nawet nie zwracaja uwagi na innych ludzi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drogi Marcelku

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

   po pierwsze - pudle to jedne z najmądrzejszych psów, no ale tego ignorant zwierząt wiedzieć nie może.
   Często bywam w parku i nigdy na placu zabaw dla dzieci psa nie widziałam, no ale 24h/dobę,...rozwiń całość

   po pierwsze - pudle to jedne z najmądrzejszych psów, no ale tego ignorant zwierząt wiedzieć nie może.
   Często bywam w parku i nigdy na placu zabaw dla dzieci psa nie widziałam, no ale 24h/dobę, jak Ty tam nie siedzę, więc mogę żyć w nieświadomości. Będę baczniej obserwować i w razie czego sprostuję swoją wypowiedź.
   po drugie - skoro widziałeś, czemu nie zwróciłeś uwagi osobom niesprzątającym po psiakach? Przecież można spokojnie podejść i przypomnieć o tym obowiązku. Osobiście zdarza mi się zwracać uwagę w tej kwestii innym psiarzom. Skoro mamy bywać w parkach wszyscy, to zwrócenie uwagi będzie próbą kompromisu ot co. Poza tym jest straż miejska, którą można poprosić o częstsze kontrole w parku. *mnie wkurzały auta na prześciu dla pieszych, upierdliwie to zgłaszałam i już tam nie parkują.
   Po trzecie - szukasz dziury w całym jak na mój gust. Ciekawe czy innym potencjalnym zagrożeniom czychającym na dzieci i dorosłych ludzi również tak dzielnie stawiasz czoła i manifestujesz swoją nienawiść?Wiesz, pedofilii sporo chodzi po świecie...
   Po czwarte - wypowiedź na temat ludzi uznałam za słuszną - skoro mój pies ma sobie "czytać" napisy na opakowaniach z trutką na szczury, to ludzie tym bardziej powinni wiedzieć gdzie należy parkować samochody i do którego kubła na śmieci wyrzucać odpadki nie pochodzące z psiego zadka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   Cytat:
   Święte słowa. Pies powinien być na smyczy i w kagańcu, a wtedy nic się nie stanie. A nie pełno kup na trawnikach i ganiające luzem psiska wielkości cielaka!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiecej takich akcji!

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 23

   Cytat:
   Poproszę wiecej takich akcji! Może w końcu wrócę do domu z parku bez gówna na podeszwie! tym bardziej ze juz nie raz dziecko moja córka wzięła psie odchody do reki! Szlak by wasz wszystkich...rozwiń całość

   Cytat:
   Poproszę wiecej takich akcji! Może w końcu wrócę do domu z parku bez gówna na podeszwie! tym bardziej ze juz nie raz dziecko moja córka wzięła psie odchody do reki! Szlak by wasz wszystkich trafił co nie sprzątacie po swoich pupilach, puszczacie bez smyczy i kagańca! Mimo ze w parku Tołpy sa wyznaczone strefy, to chyba nikt nie bierze pod uwagę. A gdzie straz miejsca? wyskakują z krzaków jedynie wtedy jak ktos wieczorem piwo pije...Masakra.. Jak nie postępujecie bożemu/wg prawa, to będą zdychać w mgnieniu oka!
   P.S. Juz mnie raz ugryzł pies, pier..y Lessie :/:/:/


   Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że skoro córka bierze do ręki psie odchody, to może wziąć do ręki też wspomnianą trutkę? Potem ręka do buzi - przyszło Ci to do tej zaburzonej główki? Poza tym trutka jest też zagrożeniem dla zwierząt żyjących dziko. Wiewiórek, ptaków też tak paranoicznie nie znosisz? A tak przy okazji: psy z reguły są odrobaczane ze 2 razy do roku, więc bez obaw. Natomiast bardzo proszę, abyś będąc w parku zwracał uwagę mamuśkom, aby nie wysadzały swych pociech na kakę pod krzakami, bo stwarzają one zagrożenie epidemiologiczne. Polecam też słowniczek ortograficzny, bo mnie szlaG trafia jak czytam takie półanalfabetyczne wpisyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Magdy

   marcel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 32

   Bylem w niedzielę ok godz 15:00 w parku na wyznaczonym terenie dla ludzi (kolo górki). W ciagu ok 40min: 9 psów przemierzyło ten teren. Z tych 9 psów: 5 załatwiło sie (nikt nie posprzatał), żaden z...rozwiń całość

   Bylem w niedzielę ok godz 15:00 w parku na wyznaczonym terenie dla ludzi (kolo górki). W ciagu ok 40min: 9 psów przemierzyło ten teren. Z tych 9 psów: 5 załatwiło sie (nikt nie posprzatał), żaden z 9 psów nie miał kagańca, 3 psy nie były na smyczy. Cos jeszcze masz Madziu do powedzenia? i cała reszta "miłosników zwierząt". Aha..kolo ogrodzenia dla dzieci krecił sie jakis głupi pudel rownież bez kaganca i smyczy.
   To co sie dzieje na ulicach i chodnikach to inna sprawa. Poczekaj jak bedzie odpowedni artykuł i wtedy sie wypowiesz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Marceliny

   W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   żryj gówno śmieciu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ręce opadają jak się to czyta...

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 37

   po pierwsze - ostatnio bywałam z moim stforkiem w parku przy Nowowiejskiej i prawie zawału dostałam gdy dowiedziałam się, że rozłożono tam trutkę bez oznakowania terenu !! Mój pies poza naszą...rozwiń całość

   po pierwsze - ostatnio bywałam z moim stforkiem w parku przy Nowowiejskiej i prawie zawału dostałam gdy dowiedziałam się, że rozłożono tam trutkę bez oznakowania terenu !! Mój pies poza naszą działką i ogrodem nigdy nie biega bez smyczy, co nie zmienia faktu, że zagląda pod różne krzaki i drzewa, niucha w trawie... nawet mogłabym się nie zorientować, że dorwał się do tej "fantastycznej plasteliny"... Nie chcę nawet o tym myśleć...
   po drugie - w parku Tołpy jest specjalnie wydzielony teren tylko do dyspozycji dzieci i nikt nie włazi tam z psiakami czy to z, czy bez smyczy. Teksty pt. parki są tylko dla ludzi, są wg mnie wybitnie durne i stanowią wyłącznie brak racjonalnych argumentów. Mamy kubły na psie kupki i wielu z nas żadnego problemu z posprzątaniem. Z obserwacji wiem, że najczęściej wypindrzone paniusie mają opory przed tą czynnością, ale jak coś, to najgłośniej krzyczą w tej kwestii.
   po trzecie - jak ktoś logicznie zauważył, kilkuletnie dzieci są nadwyraz ciekawskie poznawczo, a coś na kształt plasteliny z pewnością byłoby dla nich intrygujące. Pokażcie mi 3-4 latka, który czyta instrukcję obsługi pudełeczka pod krzaczkiem, spod którego chciał sobie patyczka lub kamyczek wyciągnąć...
   po czwarte - obarczać winą zwierzaki to po prostu wyparcie własnej, ludzkiej głupoty. Ciekawe czy wszyscy tu obecni za każdym razem wędrują ze śmieciem do kubła, lub nigdy nie wyrzucają nic przez okno jadąc samochodem, albo nie plują na chodnik. Ja po swoim włochaczu sprzątam kupki, choć czasem muszę wędrować kawał drogi w poszukiwaniu odpowiedniego kubła (zwłaszca w okolicach rynku!!) i nie mam z tym żadnego problemu. Swoją drogą – po kiego grzyba wrzucacie zwykłe śmieci do pomarańczowych pojemników, zapychając je po brzegi?? No geniusze?? Problem z odczytywaniem prostych symboli i krótkich tekstów?? .. a wg Was mój pies powinien umieć czytać napisy na małych, białych pudełkach!?
   Najprościej jednak powiedzieć "fe fe, brzydkie pieski", bo one są winne... Zapraszam wszystkich, w tym straż miejską w okolicę ul. Prusa, Żeromskiego i itp. - auta parkowane są już nie tylko bezpośrednio PRZY przejściach dla pieszych, ale NA przejściach dla pieszych - to jest dopiero kpina i jakoś nikt nie potrafi nad tym zapanować, a ludzie przeciskają się między pojazdami...

   I ktoś kiedyś mądrze powiedział… im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham i szanuję zwierzęta.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak niedługo wejdzie program pies dobrym mieszkancem- wiec czym sie przejmujecie??? Wreszcie prawo

   mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 37

   Cytat:
   A co powiecie o psach ratowniczych??? Czy dogoteraputech???
   i pytanire- które juz padło ale nikt na nie nie odpowiedział- co zrobicie jak wejdzie ustawa o tym, ze psy moga chodzic bez...rozwiń całość

   Cytat:
   A co powiecie o psach ratowniczych??? Czy dogoteraputech???
   i pytanire- które juz padło ale nikt na nie nie odpowiedział- co zrobicie jak wejdzie ustawa o tym, ze psy moga chodzic bez smyczy i kaganców wszedzie??/Oczywiście te które zdadza egzamin i beda oznakowamne9 Chyba jakies specjalne szelki)


   Nic nie zrobimy :) przecież takie wyszkolone psy napewno nie zjedzą byle czego... zrobią to co pańcia każe...
   Nadal nie możesz się pogodzić z tym że największą winę tu ponoszą właściciele psów ? jak by te zwierzeta zginęły pod kołami aut wbiegając na drogę to do kogo miała byś pretensje ?

   a tak na marginesie ... ile nicków sobie jeszcze wymyślisz ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xbnsfs

   srghwergweh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 38

   AGA naucz się poprawnie pisać!!!! PsiarzOM, a nie psiarzĄ!! Jełop

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama