Jelenia Góra: Piękne kamienice tuż przy placu

  Jelenia Góra: Piękne kamienice tuż przy placu

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Co tydzień dodajemy do naszej gazety pocztówki z widokami starej Jeleniej Góry. W piątek, w ramach cyklu "Jelenia Góra na dawnej pocztówce", prezentujemy plac Niepodległości - wejście od ulicy Wolności.
  Zabudowa placu Niepodległości z końca XIX i początku XX wieku zachowała się w niemal niezmienionej postaci.

  To miejsce kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę - od placu Cieplickiego, przez plac Adolfa Hitlera, po wojnie plac Bieruta i od ponad dziesięciu lat plac Niepodległości. Na tym jeleniogórskim placu spotykają się ruchliwe ulice - biegnąca w kierunku Cieplic ulica Wolności (dawniej Warbrunnerstrasse) i ul. Korczaka; wpadająca z lewej strony ulica Bankowa (Promenade) oraz stykający się z prawej strony plac Kardynała Wyszyńskiego.

  Natomiast tor tramwajowy z placu Niepodległości prowadził z rynku ulicą Długą aż do Cieplic, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.
  Na placu znajdowała się tak zwana mijanka i przystanek. W kamieniczce, przy której jest widoczny tramwaj, na przełomie XIX i XX wieku mieściła się duża firma obuwnicza Józefa Reisnera. Ściana budynku od strony placu do wysokości I piętra była zabudowana oszklonym pawilonem, w którego witrynach wystawiony był cały asortyment różnorodnego obuwia.
  To już ostatnia widokówka z naszego cyklu "Jelenia Góra na dawnej pocztówce", dodawana do naszej gazety.
  Sprzedaż prowadzono detalicznie, jak również hurtowo. Firma z Jeleniej Góry była wyłącznym sprzedawcą wyrobów światowej sławy zakładów Salamandra.
  To już ostatnia widokówka z naszego cyklu "Jelenia Góra na dawnej pocztówce", dodawana do naszej gazety.

  Jeśli brakuje Państwu którejś z 14 pocztówek do kolekcji, można zgłosić się po nią do naszej redakcji przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 13. Biuro redakcji czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 9 do godz. 16.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama