Austriacy chcą budować w Karpaczu

  Austriacy chcą budować w Karpaczu

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Powstanie drugie centrum Karpacza? Mieszkańcy mają zastrzeżenia do projektu.
  Kolejny duży inwestor chce budować w Karpaczu. Jerri Novikowsky stawia centra handlowe i mieszkania w kilku miastach Polski, także w Jeleniej Górze. Na pięciu hektarach łąki w Karpaczu w rejonie ulic: Skalnej, Staszica i Obrońców Pokoju miałoby powstać alternatywne centrum miasta, a w nim mieszkania pod wynajem, hotel na ponad 300 miejsc noclegowych, sklepy, restauracje, kawiarnie i deptak. Firma z austriackim kapitałem zamierza pod Śnieżką wydać około 150-200 mln zł.

  By projekt można było urzeczywistnić, potrzeba jednak zgody rady miejskiej na zmiany w planach urbanistycznych. Obecnie obowiązujące zezwalają jedynie na budowę parterowych domów.
  Projekt wzbudza w mieście wiele kontrowersji. Protestują mieszkańcy. - Nie chcemy, by miasto nieprzemyślanymi inwestycjami nie straciło tego, co ma najcenniejsze: kameralnego klimatu i wyjątkowej przyrody - uważa Mirosław Rzepka, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej.
  By projekt można było urzeczywistnić, potrzeba jednak zgody rady miejskiej na zmiany w planach urbanistycznych
  Na ostatniej sesji rady miejskiej miano głosować nad zmianami umożliwiającymi Austriakom budowę centrum, jednak w ostatniej chwili burmistrz wycofał projekt. - Okazało się, że uchwała miała objąć nie tylko działkę pod tę inwestycję, ale też inne tereny - mówi radny Tomasz Dobiecki.
  Burmistrz tłumaczył, że zaszła pomyłka i przygotuje nową wersję uchwały. Ma być poddana głosowaniu w październiku. - Nie jestem pewien, jaki będzie jego wynik. W radzie słychać różne głosy. Niektórzy nawet postulują, by w ogóle nie zabudowywać łąki, którą kupili austriaccy inwestorzy - tłumaczy Dobiecki.

  Jednak całkowite zablokowanie inwestycji nie jest możliwe. Właściciel gruntu, jeśli rada nie zmieni planu zagospodarowania, może np. podzielić go na mniejsze działki i zbudować osiedle domków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama