Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L.U.C.-a lekcje historii (ZOBACZ CLIPY)

Marta Wróbel
"39/89 Zrozumieć Polskę" to czwarty solowy krążek wrocławskiego rapera i producenta
"39/89 Zrozumieć Polskę" to czwarty solowy krążek wrocławskiego rapera i producenta Fot. Bartosz Maz
W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej wychodzi płyta "39/89 Zrozumieć Polskę".

Wzruszyłam się. Nie żeby historia Polski na płycie, która ma w czwartek swoją premierę, została potraktowana w szczególnie patetyczny sposób. Także nie dlatego, że na krążku uwieczniono przemówienia Władysława Gomułki, Edwarda Gierka czy Wojciecha Jaruzelskiego, które przypominają mi o tym, że po latach doczekaliśmy się demokracji.

Wzruszyłam się, bo album "39/89 Zrozumieć Polskę" firmuje swoim nazwiskiem człowiek z mojego pokolenia. Człowiek, któremu udało się, jak sam pisze we wkładce, stworzyć "największą i najważniejszą dla niego do tej pory rzecz". Ma rację. Krążek powinien być, obok podręczników, pozycją obowiązkową podczas szkolnych lekcji historii.

- Ten projekt jest po to, by pomóc ludziom na całym świecie zrozumieć i docenić Polskę. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się postaci z kreskówek i tandetne, amerykańskie kino akcji, nasza legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi - mówi L.U.C.

Może dzięki płycie wrocławskiego rapera i producenta ta legenda zaistnieje na nowo. Lider Kanału Audytywnego zamknął w klamrę 50 lat, które minęły między wybuchem II wojny światowej a obradami Okrągłego Stołu i zaprzysiężeniem Lecha Wałęsy na pierwszego prezydenta demokratycznej Rzeczypospolitej.

Wzruszyłam się, bo album "39/89 Zrozumieć Polskę" firmuje swoim nazwiskiem człowiek z mojego pokolenia.

Według artysty, Polska przez te wszystkie lata trwała w stanie wojny o wolność i normalność. Bo, jak mówi w utworze "Polski honor"minister spraw zagranicznych w rządzie Józefa Piłsudskiego - Józef Beck, "pokój jest rzeczą pożądaną i nasza generacja na nią zasługuje".

Może brzmi to wszystko patetycznie, ale na krążku nie ma opowieści idealizujących rodzimą historię. L.U.C. wybrał najważniejsze, jego zdaniem, fragmenty z archiwalnych nagrań przemówień prezydenta i obrońcy Warszawy Stefana Starzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, wspomnianych już Gierka ("Pomożecie? Pomożemy! Aby Polska żyła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej"), Gomułki czy Jaruzelskiego, a nawet z homilii Jana Pawła II ('Niech stąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi").
Jedynie w kilku miejscach są one okraszone rymami L.U.C.-a. W większości przypadków tylko skreczami Dawida Szczęsnego, wokalizami Justyny Antoniak i hiphopowymi podkładami w elektroniczno-jazzowym klimacie autorstwa autora i pomysłodawcy albumu. A wszystko to w konwencji słuchowiska radiowego. Słuchacz ma więc szansę wyciągnąć własne wnioski po przesłuchaniu 16 utworów. Nie ma tu nachalności z piosenek Pawła Kukiza "Heil Sztajnbach" i "17 września", w których ten ostatni artysta także rozlicza się z historią.

Słuchacz ma więc szansę wyciągnąć własne wnioski po przesłuchaniu 16 utworów.

We współpracy ze studiem Platige Image (zrealizowało nominowany do Oscara film "Katedra" Tomasza Bagińskiego) na podstawie krążka powstaje film dokumentalny w estetyce teledysku z archiwalnymi nagraniami wydarzeń historycznych.
Płytę "39/89 Zrozumieć Polskę" wsparły Instytut Pamięci Narodowej i Europejskie Centrum Solidarności.

Kim on jest?
L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski

Rocznik 1981. Urodził się w Zielonej Górze. Producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista i reżyser wideoklipów. Z wykształcenia prawnik.
Od 2003 r. lider grupy Kanał Audytywny. "39/89 Zrozumieć Polskę" jest jego czwartym solowym krążkiem. Wcześniej nagrał "Haelucenogenoklektyzm", "Homoxymoronomaturę" oraz "Planet L.U.C.". Ta ostatnia płyta to multimedialny projekt (łączy muzykę, książkę, film i grafikę) w konwencji słuchowiska radiowego. Artysta ma na swoim koncie nominacje do Paszportów Polityki, kilkakrotnie do Fryderyków. Współpracował m.in. z Janem i Marią Peszkami, Leszkiem Możdżerem i Urszulą Dudziak. Promuje debiutantów, takich jak KIRK, ŃEMY czy PMX.

Teledyski L.U.C.-a można obejrzeć na stronie youtube.com/luksfera. Oto najnowsze:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: L.U.C.-a lekcje historii (ZOBACZ CLIPY) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska