L.U.C.-a lekcje historii (ZOBACZ CLIPY)

  L.U.C.-a lekcje historii (ZOBACZ CLIPY)

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej wychodzi płyta "39/89 Zrozumieć Polskę".
  Wzruszyłam się. Nie żeby historia Polski na płycie, która ma w czwartek swoją premierę, została potraktowana w szczególnie patetyczny sposób. Także nie dlatego, że na krążku uwieczniono przemówienia Władysława Gomułki, Edwarda Gierka czy Wojciecha Jaruzelskiego, które przypominają mi o tym, że po latach doczekaliśmy się demokracji.

  Wzruszyłam się, bo album "39/89 Zrozumieć Polskę" firmuje swoim nazwiskiem człowiek z mojego pokolenia. Człowiek, któremu udało się, jak sam pisze we wkładce, stworzyć "największą i najważniejszą dla niego do tej pory rzecz". Ma rację. Krążek powinien być, obok podręczników, pozycją obowiązkową podczas szkolnych lekcji historii.

  - Ten projekt jest po to, by pomóc ludziom na całym świecie zrozumieć i docenić Polskę. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się postaci z kreskówek i tandetne, amerykańskie kino akcji, nasza legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi - mówi L.U.C.

  Może dzięki płycie wrocławskiego rapera i producenta ta legenda zaistnieje na nowo. Lider Kanału Audytywnego zamknął w klamrę 50 lat, które minęły między wybuchem II wojny światowej a obradami Okrągłego Stołu i zaprzysiężeniem Lecha Wałęsy na pierwszego prezydenta demokratycznej Rzeczypospolitej. Wzruszyłam się, bo album "39/89 Zrozumieć Polskę" firmuje swoim nazwiskiem człowiek z mojego pokolenia.Według artysty, Polska przez te wszystkie lata trwała w stanie wojny o wolność i normalność. Bo, jak mówi w utworze "Polski honor"minister spraw zagranicznych w rządzie Józefa Piłsudskiego - Józef Beck, "pokój jest rzeczą pożądaną i nasza generacja na nią zasługuje".

  Może brzmi to wszystko patetycznie, ale na krążku nie ma opowieści idealizujących rodzimą historię. L.U.C. wybrał najważniejsze, jego zdaniem, fragmenty z archiwalnych nagrań przemówień prezydenta i obrońcy Warszawy Stefana Starzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, wspomnianych już Gierka ("Pomożecie? Pomożemy! Aby Polska żyła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej"), Gomułki czy Jaruzelskiego, a nawet z homilii Jana Pawła II ('Niech stąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi").
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz do 39/89

   Andrzej z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   Przepraszam ale muszę sprostować. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły sie 25 listopada 1990r, a więc klamra 39/89 kaleczy uczucia tych którzy na kompromis okrągłostołowy się nie godzili...rozwiń całość

   Przepraszam ale muszę sprostować. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły sie 25 listopada 1990r, a więc klamra 39/89 kaleczy uczucia tych którzy na kompromis okrągłostołowy się nie godzili dlaczego? To proste z powodu dumy i honoru.Uklad okrągłostołowy trwał do 2005 roku i tu upatrywałbym odzyskanie pełnej wolności, którą również było wejście do Unii Europejskiej. Naród w wyborach z 2005r. odrzucił całkowicie zgniły kompromis okrągłostołowy.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama