W Żarowie czytają już maluchy (ZDJĘCIA)

  W Żarowie czytają już maluchy (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Moczulska, współpraca SIYA, SEL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Żarowie czytają już maluchy (ZDJĘCIA)
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Gdesz

  Biblioteka w Żarowie chce, by już od niemowlaka zaprzyjaźniać dzieci z książką. Organizuje specjalne spotkania dla najmłodszych. Rodzice siadają z dziećmi na dywanie i czytają im książeczki. Później wspólnie bawią się, opowiadając o tym, co przeczytali, zadając zagadki związane z lekturą czy malując albo lepiąc główne postacie z plasteliny. Dla najmłodszych są specjalne książeczki, w twardych okładkach, z piszczącymi kartkami lub z kolorowymi, miękkimi elementami.


  Tylko co piąty mały Dolnoślązak czyta coś więcej niż tylko lektury szkolne, a już 2-letnie dzieci spędzają więcej czasu przed telewizorem niż na czytaniu z rodzicami.
  - Później jest jeszcze gorzej, bo wolny czas dziecka zajmuje komputer. Gry pokonały już książki - mówi Paulina Jarosz, pedagog ze Świdnicy.

  Efekt? W ubiegłym roku czytelnictwo wśród Polaków osiągnęło najniższy poziom w historii. Aż 62 procent ankietowanych przez Bibliotekę Narodową nie sięgnęło w ciągu roku po książkę. To mobilizuje do działania. Coraz więcej instytucji w naszym regionie próbuje zachęcić do czytania, i to już od najmłodszych lat.

  W Żarowie chcą zaprzyjaźnić z książkami nawet półroczne dzieci. W bibliotece miejskiej rusza program "Akademia malucha". Zajęcia są dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat i dla ich rodziców. Autorski program wymyśliła Elżbieta Kulas, pracownica biblioteki. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. By wziąć w nich udział, nie trzeba się zapisywać ani płacić. Wystarczy przyjść z dzieckiem do biblioteki.
  - Zainteresowanie jest ogromne, a rodzice z dziećmi nie ograniczają się tylko do czytania podczas zajęć - mówi bibliotekarka. Podkreśla, że zajęcia to też próba wychowania rodziców, by i oni częściej wypożyczali książki.

  W Żarowie chcą zaprzyjaźnić z książkami nawet półroczne dzieci.

  Uczestnicy chwalą pomysł. - Syn jest zachwycony - mówi Małgorzata Garbacz, mama 2-letniego Jakuba. - Dzięki temu za kilka lat będzie chętniej sięgał po lekturę - dodaje.

  Elżbieta Wierzyk, dyrektorka przedszkola w Żarowie, mówi, że jest ogromna różnica między przedszkolakami, które miały kontakt z książką, a tymi, które czas spędzały przed telewizorem. - Duży zasób słownictwa, umiejętność opowiadania, ciekawość świata, to zalety czytania dzieciom - mówi.
  Również Wałbrzych, chcąc przyzwyczajać dzieci do książek, zorganizował Klub Mola Książkowego. Dzieci opowiadają w nim o książkach, które przeczytały. Żeby było ciekawiej, biblioteka Pod Atlantami zaprasza na spotkania autorów książek dla dzieci.

  W Głogowie biblioteki współpracują z przedszkolami i szkołami, organizują spotkania z autorami. Po takich spotkaniach dzieci wracają do bibliotek z rodzeństwem. Przy jednej z bibliotek powstanie też kącik dla matki z dzieckiem. Będzie w nim m.in. zestaw bajek w twardych okładkach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama