18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żarowie czytają już maluchy (ZDJĘCIA)

Małgorzata Moczulska, współpraca SIYA, SEL
Ponad połowa Polaków nie czyta w ogóle książek. W miastach chcą oswajać z lekturą już niemowlaki.

Biblioteka w Żarowie chce, by już od niemowlaka zaprzyjaźniać dzieci z książką. Organizuje specjalne spotkania dla najmłodszych. Rodzice siadają z dziećmi na dywanie i czytają im książeczki. Później wspólnie bawią się, opowiadając o tym, co przeczytali, zadając zagadki związane z lekturą czy malując albo lepiąc główne postacie z plasteliny. Dla najmłodszych są specjalne książeczki, w twardych okładkach, z piszczącymi kartkami lub z kolorowymi, miękkimi elementami.

Tylko co piąty mały Dolnoślązak czyta coś więcej niż tylko lektury szkolne, a już 2-letnie dzieci spędzają więcej czasu przed telewizorem niż na czytaniu z rodzicami.
- Później jest jeszcze gorzej, bo wolny czas dziecka zajmuje komputer. Gry pokonały już książki - mówi Paulina Jarosz, pedagog ze Świdnicy.

Efekt? W ubiegłym roku czytelnictwo wśród Polaków osiągnęło najniższy poziom w historii. Aż 62 procent ankietowanych przez Bibliotekę Narodową nie sięgnęło w ciągu roku po książkę. To mobilizuje do działania. Coraz więcej instytucji w naszym regionie próbuje zachęcić do czytania, i to już od najmłodszych lat.

W Żarowie chcą zaprzyjaźnić z książkami nawet półroczne dzieci. W bibliotece miejskiej rusza program "Akademia malucha". Zajęcia są dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat i dla ich rodziców. Autorski program wymyśliła Elżbieta Kulas, pracownica biblioteki. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. By wziąć w nich udział, nie trzeba się zapisywać ani płacić. Wystarczy przyjść z dzieckiem do biblioteki.
- Zainteresowanie jest ogromne, a rodzice z dziećmi nie ograniczają się tylko do czytania podczas zajęć - mówi bibliotekarka. Podkreśla, że zajęcia to też próba wychowania rodziców, by i oni częściej wypożyczali książki.

W Żarowie chcą zaprzyjaźnić z książkami nawet półroczne dzieci.

Uczestnicy chwalą pomysł. - Syn jest zachwycony - mówi Małgorzata Garbacz, mama 2-letniego Jakuba. - Dzięki temu za kilka lat będzie chętniej sięgał po lekturę - dodaje.

Elżbieta Wierzyk, dyrektorka przedszkola w Żarowie, mówi, że jest ogromna różnica między przedszkolakami, które miały kontakt z książką, a tymi, które czas spędzały przed telewizorem. - Duży zasób słownictwa, umiejętność opowiadania, ciekawość świata, to zalety czytania dzieciom - mówi.
Również Wałbrzych, chcąc przyzwyczajać dzieci do książek, zorganizował Klub Mola Książkowego. Dzieci opowiadają w nim o książkach, które przeczytały. Żeby było ciekawiej, biblioteka Pod Atlantami zaprasza na spotkania autorów książek dla dzieci.

W Głogowie biblioteki współpracują z przedszkolami i szkołami, organizują spotkania z autorami. Po takich spotkaniach dzieci wracają do bibliotek z rodzeństwem. Przy jednej z bibliotek powstanie też kącik dla matki z dzieckiem. Będzie w nim m.in. zestaw bajek w twardych okładkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska