Nasze firmy na medal

  Nasze firmy na medal

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na wyróżnienie zasługują ci przedsiębiorcy, którzy stawiają na innowacyjność i nie oszczędzają za wszelką cenę na pracownikach.
  Które z dolnośląskich przedsiębiorstw zasłużyło sobie na miano firmy znanej i cenionej? Ich lista mogłaby być bardzo długa. Wystarczy sięgnąć po zestawienie laureatów licznych konkursów gospodarczych, organizowanych w naszym regionie. Te firmy z pewnością zasługują na uznanie, gdyż ich kandydatury są szczegółowo sprawdzane przez ekspertów, a potem oceniane jeszcze raz przez jurorów.

  Najstarszą taką nagrodą jest Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy.
  Idea tego wyróżnienia powstała w 2000 roku w Krzyżowej. Przedstawiciele firm, którzy starają się o certyfikat, muszą wypełnić specjalne wnioski. Trzeba tam umieścić informacje na temat zysków, planów strategicznych i rozwoju firmy na kilka lat naprzód. Następnie oceny wniosków dokonuje specjalna kapituła pod przewodnictwem marszałka województwa.

  DCG jest przyznawany w czterech kategoriach: dla firm małych, średnich, dużych oraz wznawiających starania o przyznanie certyfikatu. Organizatorzy przy wyborze kandydatów do certyfikatu kierują się nie tylko wynikami finansowymi przedsiębiorstwa, ale również zatrudnieniem, stosowaniem zasad etyki i uczciwej konkurencji, a także zaangażowaniem przedsiębiorstwa w sprawy społeczne.

  Dolnośląski certyfikat tym różni się od innych nagród, że te same standardy muszą osiągnąć przemysłowe giganty, jak i małe firmy, istniejące na rynku dopiero kilka lat. W gronie wyróżnionych znajdują się przedsiębiorstwa z różnych branż: informatycznej, budowlanej, doradztwa gospodarczego, spożywczej, medycznej.

  W 2004 roku, a więc cztery lata po ustanowieniu nagrody Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy, ruszyła pierwsza edycja Dolnośląskich Gryfów. Organizatorom chodziło o promowanie cennych przedsięwzięć realizowanych przez firmy czy instytucje z naszego regionu. W taki sposób "odkryto" firmę Selena SA, o której wcześniej mało kto słyszał. Tymczasem okazało się, że doskonale radzi sobie nie tylko na rynku polskim, ale i światowym.

  Organizatorzy Gryfów podkreślają też, że nie pobierają opłat za udział w konkursie. Nie nagradzają również ponownie laureatów wyróżnionych w poprzednich latach. W ten sposób chcą dać szansę wyróżnienia jak największej liczbie firm. A na Dolnym Śląsku jest ich aż ponad 300 tysięcy. Dolnośląskiego Gryfa mogą także otrzymać samorządy. Przedstawiciele władz lokalnych typują również do wyróżnienia przedsiębiorstwa ze swojego terenu.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama