Europarlament bliżej Wrocławia

  Europarlament bliżej Wrocławia

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jest wniosek o otwarcie biura PE we Wrocławiu. Wstępna zgoda w tej sprawie ma zapaść w środę.
  Do Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, trafił wczoraj oficjalny wniosek w sprawie utworzenia we Wrocławiu biura informacyjnego europarlamentu. Wystosowała go Lidia Geringer de Oedenberg, wrocławska eurodeputowana.

  O tym, że zabiega ona o utworzenie w naszym mieście drugiego w Polsce przedstawicielstwa unijnej instytucji, pisaliśmy jako pierwsi w połowie lipca.
  Zadaniem biura, które miałoby u nas powstać, będzie głównie informowanie o tym, co dzieje się w Parlamencie.

  W Strasburgu i Brukseli mówi się nieoficjalnie, że szanse Wrocławia są spore.
  To, że Polska będzie miała drugie przedstawicielstwo unijnego Parlamentu, nie podlega bowiem dyskusji. Niektóre większe państwa mają przynajmniej dwa takie biura. U nas działa tylko w Warszawie.

  - W Parlamencie jest już przekonanie, że Polska powinna mieć drugie biuro - ocenia Jacek Safuta, szef przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego w Warszawie.
  Problem w tym, że Wrocław ma konkurencję.
  - O podobne biura starają się także Kraków i Poznań - przyznaje Lidia Geringer de Oedenberg. - Ale nie mają poparcia prezydium Parlamentu - podkreśla.

  A to właśnie prezydium PE decyduje o tym, gdzie tego typu biura powstają. Jednym z dwudziestu członków tego prezydium jest Lidia Geringer de Oedenberg (jest ona kwestorem PE). Drugi Polak w prezydium to prof. Jerzy Buzek.

  - Wstępna decyzja w tej sprawie może zapaść szybciej, niż się wydaje. Na przykład na środowym spotkaniu kwestorów - deklaruje Geringer de Oedenberg.

  W mieście pomysł ma już zielone światło i zagwarantowane poparcie ratusza.
  - Ulokowanie przedstawicielstwa we Wrocławiu to doskonały pomysł - zachwala Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta Wrocławia. - Jeśli Parlament się na to zdecyduje, oczywiście postaramy się pomóc na przykład w znalezieniu odpowiedniego lokalu - dodaje.

  - Idea jest słuszna. Wrocław to miasto z ambicjami, to rozwijające się centrum naukowe, i takie biuro mogłoby pomóc - uważa Ryszard Legutko, euro-deputowany PiS, który w czerwcowych wyborach startował z Wrocławia.


  O co walczymy
  Czym jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego?
  Zajmuje się przede wszystkim przekazywaniem informacji na temat działalności Parlamentu, inicjatyw podejmowanych przez europosłów, praw, jakie tworzą, i inicjatyw, jakie wspierają. Biuro utrzymuje też kontakt z polskim Sejmem, Senatem i rządem. Współpracuje też z mediami, promując informacje o Unii Europejskiej. Chodzi o to, by mieszkańcy nie kojarzyli europarlamentu z odległą instytucją, ale z taką, która tworzy prawo i zajmuje się sprawami bliskimi ludziom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama