Wyrzut gazów, który może zmienić przyszłość KGHM

  Wyrzut gazów, który może zmienić przyszłość KGHM

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gaz na miedzi to ewenement na skalę światową. Co będzie dalej ze złożem Głogów Głęboki?
  Wstrzymano prace w jednym z chodników w kopalni Rudna. Powód? Doszło tam do niespotykanego wcześniej w kopalniach miedzi wyrzutu gazów i skał.
  - W poniedziałek, 7 września, pracownicy firmy PeBeKa zauważyli nadmierne i nienaturalne ilości urobku - informuje Anna Osadczuk, rzeczniczka prasowa Polskiej Miedzi. - Drążenie chodników w tym rejonie zostało wstrzymane.

  Jak nam powiedziała Edyta Tomaszewska z Wyższego Urzędu Górniczego, chodnik został zasypany materiałem skalnym na długości 70 metrów. Nikomu nic się nie stało, bo w czasie wyrzutu gazów i skał nie było nikogo w rejonie zdarzenia. Sprawę wstępnie zbadała komisja złożona z przedstawicieli kopalni i Okręgowego Urzędu Górniczego. Ustaliła, że górotwór w tej części kopalni nie jest aktywny.

  - Także analiza zapisów stacji sejsmicznej nie wykazała wstrząsu w tym rejonie. Zjawisko zakwalifikowano więc jako wyrzut skał i gazów - dodaje Anna Osadczuk.

  Jednak nie mamy do czynienia z banalnym zdarzeniem. Według specjalisty z Instytutu Mechaniki Górotworu Polskiej Akademii Nauk, wyrzut gazów i skał w kopalni rudy miedzi to ewenement na skalę światową. Z takimi zjawiskami spotykano się dotąd tylko w kopalniach węglowych i kopalniach piaskowca.

  Problem jest poważny. Do zbadania zdarzenia prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał we wtorek specjalną komisję. Naukowcy muszą wyjaśnić nie tylko przyczyny wyrzutu gazów i skał.

  - Przede wszystkim nie znamy składu mieszanki gazów. Stwierdziliśmy obecność resztek metanu (poniżej 1 procenta), ale w chwili gdy gazy były już rozproszone - mówi Grzegorz Wowczuk, dyrektor OUG we Wrocławiu. - Pracownicy kopalni spróbują wprowadzić specjalną sondę w gruzowisko i pobrać próbki do badań.

  Wyrzut gazów nastąpił na głębokości 1200 m. W promieniu ok. 20 km od tego miejsca znajdują się należące do PGNiG kopalnie gazu ziemnego w Szlichtyngowej, Wilkowie, Niechlowie i Żuchlowie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama