Ryszard Kotys: Nie śmieję się zbyt dużo

  Ryszard Kotys: Nie śmieję się zbyt dużo

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ryszard Kotys, który w serialu " Świat według Kiepskich" gra Mariana Paździocha, zdradza nam, co go śmieszy w życiu prywatnym, opowiada, jak spędził 20 lat we Wrocławiu i co zobaczymy w nowych odcinkach serialu o Ferdku Kiepskim i jego znajomych, które w tym tygodniu znów wróciły na ekrany TV.
  Z czego się Pan dzisiaj śmieje? Poczucie humoru zmienia się Panu przez lata?

  Nie śmieję się zbyt dużo, ale są rzeczy, które naprawdę mnie śmieszą. Ktoś kiedyś powiedział, że najśmieszniejsze jest obserwowanie człowieka, który bez powodzenia goni czapkę strąconą mu z głowy przez wiatr (śmiech). Najprostsze zdarzenia śmieszą może bardziej, niż opowiadane dowcipy. Z trudem znoszę "zawodowych" opowiadaczy dowcipów, a sam nigdy ich nie opowiadam.

  Dlaczego?

  Jakieś dowcipy, oczywiście, pamiętam, ale trzymam się zasady wyniesionej z nauki sztuki aktorskiej: Jeżeli coś ma być śmieszne dla odbiorcy, muszę przekazać to w poważny sposób.
  Bo śmiać mam się nie ja, ale druga strona, czyli widzowie. I taka metoda się sprawdza. Pamiętam, jak w 1969 roku w Teatrze Kameralnym we Wrocławiu graliśmy "Kondukt" Bohdana Drozdowskiego w reżyserii Jerzego Krasowskiego. W spektaklu wystąpiłem między innymi z Witoldem Pyrkoszem i Wojciechem Siemionem. Stworzyliśmy taki nastrój, że ludzie nie pozwolili nam mówić, bo śmiali się po każdym naszym słowie. A my byliśmy strasznie poważni, jakby przeżywaliśmy swój dramat, który nie był może wielki, ale nie niósł ze sobą swobodnego śmiechu. Nie poluję na dowcipy. Ich "opowiadacze" często nie wiedzą, w czym leży sedno sprawy.

  Co zobaczymy w najnowszym "Świecie według Kiepskich"?

  W jednym z odcinków razem z Ferdkiem pójdziemy do teatru. W odcinku pt. "Kalendarz" zawieszę na korytarzu kalendarz z "kociakami", co stanie się impulsem do rozmów o ważnej roli kalendarza w życiu człowieka. W "Opowieści wigilijnej" okaże się, że od potraw na stole i zasobności kieszeni ważniejsze jest rodzinne świąteczne spotkanie. W odcinku "Skowyt" będę odganiał wampiry, a w "Sylwestrze Narodów" zorganizujemy międzynarodowy osiedlowy sylwester, finansowany z unijnych funduszy. To tylko niektóre przygody "Kiepskich".

  Komedie filmowe Pana śmieszą?

  Tak, wciąż tak. Śmieszą mnie, jeśli ich humor jest poszerzony przez kontekst rzeczywistości, z której wyrosły. To wydaje mi się cenne i zabawne. Dowcip polega nie tylko na używaniu słów, ale także na zabawnej sytuacji.

  Wrocławianie bardzo Pana lubią. Znam wielu, którzy mówią o Panu "Pan Rysiu".

  Mieszkałem we Wrocławiu 20 lat, z czego 16 z przerwami spędziłem w Teatrze Polskim. W młodości zaprzyjaźniłem się z wieloma osobami, które wciąż mnie pamiętają. Nie wszystkich, którzy kłaniają się na ulicy, pamiętam dzisiaj. Mnie łatwiej rozpoznać, bo wciąż występuję w telewizji. Jeśli kogoś nie rozpoznaję, to nie dlatego, że jestem zarozumiały, ale wygląd ludzi zmienia się przecież przez lata.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   CCd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   PPazdzioch

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   r. kotys

   Mariusz z Gorzowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 59

   To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, aktor starszego znakomitego pokolenia dla którego nie są ważne splendory i zaszczyty lecz ludzie, dla których wystepuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   r. kotys

   ula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 101 / 79

   bardzo fajny aktor i to nie dlatego ze gra śmiesznego pażdziocha. pamietam go z masy innych ról i uwazam że jest wspaniały

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   r. kotys

   ula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 79

   bardzo fajny aktor

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama