Wałbrzych: Kara grzywny za monopol na cmentarzu parafialnym

  Wałbrzych: Kara grzywny za monopol na cmentarzu parafialnym

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ksiądz Bogusław Wermiński zapowiedział odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo, jak twierdzi, nie złamał prawa
  1/3
  przejdź do galerii

  Ksiądz Bogusław Wermiński zapowiedział odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo, jak twierdzi, nie złamał prawa ©Fot. Dariusz Gdesz

  Parafia rzymskokatolicka pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu została ukarana grzywną w wysokości ponad 3600 złotych. Karę nałożyła wrocławska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku ze stosowaniem praktyk monopolistycznych na cmentarzu parafialnym przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu. Decyzja nie jest jednak ostateczna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


  - Parafia uniemożliwiała niezwiązanym z nią firmom pogrzebowym usługi kopania grobu - wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z wrocławskiej delegatury UOKiK. - Przyznała takie prawo wyłącznie administratorowi cmentarza, którym jest zakład pogrzebowy Bogdana Bokwy.

  Z ustaleń pracowników UOKiK wynika, że w latach 2006-2008 na cmentarzu parafialnym wykonano 260 pochówków. 90 procent z nich zlecono firmie, która ma podpisaną umowę z parafią.
  O problemach z załatwieniem formalności w parafii opowiedziała nam szefowa firmy GAMMA, która o praktykach monopolistycznych parafii powiadomiła UOKiK. W lutym tego roku, mimo posiadanego zezwolenia rodziny zmarłego na zorganizowanie i przeprowadzenie pogrzebu, nie otrzymała od parafii zgody na wykonanie pochówku. Obsługą ceremonii zajął się zakład pogrzebowy, z którym parafia ma podpisaną umowę.
  W latach 2006-2008 na cmentarzu parafialnym wykonano 260 pochówków.
  - Dwukrotnie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją - tłumaczy Wioletta Bucik-Wojdyła, szefowa firmy GAMMA. - Jeżeli rodziny zmarłego trafiają tam same, to są automatycznie kierowane przez siostrę zakonną lub księdza do pana Bokwy. Innym firmom pogrzebowym robi się trudności, aby rezygnowano z ich usług.

  Ze zgromadzonej przez pracowników UOKiK dokumentacji wynika, że rodziny zmarłych, które nie chciały rezygnować z usług firmy zewnętrznej, ponosiły dodatkowe koszty za wykopanie grobu przez administratora cmentarza. Praktyki te potwierdził w rozmowie z nami mieszkaniec Wałbrzycha, który w ubiegłym roku chował na tym cmentarzu ojca.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TV Widmo

   Ostry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 28

   No to z bardzo poważnej redakcji jest pani dziennikarka skoro e-maila ma na tlenie :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   monopol

   dziennikarka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 44

   Witam serdecznie. Jestem dziennikarką z telewizji. Przygotowujemy obecnie reportaż śledczy na temat monopoli firm pogrzebowych na cmentarzach; wiemy, że to nie tylko przykład Wałbrzycha. Szukamy...rozwiń całość

   Witam serdecznie. Jestem dziennikarką z telewizji. Przygotowujemy obecnie reportaż śledczy na temat monopoli firm pogrzebowych na cmentarzach; wiemy, że to nie tylko przykład Wałbrzycha. Szukamy osób, które zechciałyby się podzielić (może być anonimowo) swoimi doświadczeniami. Bardzo proszę o pilny kontakt i wszelkie informacje. azet78@o2.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   monopol

   maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 50

   a czy ktoś wie co się dzieje na cmentarzu przy ul. Bardziej we Wrocławiu gdzie rządzi ,,ARKA"?????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama