18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legnica: Węgiel zastąpi miedź?

Urszula Romaniuk
- Nie chcemy, by nasze domy stały obok wielkiej dziury w ziemi - mówią protestujący
- Nie chcemy, by nasze domy stały obok wielkiej dziury w ziemi - mówią protestujący Archiwum UG Lubin
Trwa batalia o wydobycie polskiego brunatnego złota pod Legnicą.

- Prowadzimy wstępne rozmowy z KGHM o utworzeniu spółki, która mogłaby się zająć przygotowaniami do eksploatacji węgla brunatnego z legnickiego złoża - potwierdza Andrzej Jeznach, wiceprezes ds. wydobycia w PGE Górnictwo i Energetyka SA. Jednocześnie dodaje, że na tym etapie rozmów nie może ujawnić żadnych szczegółów.

- Potrzebna jest spółka, która wykona końcową koncepcję: określi, jakie będzie wydobycie i z jakiego obszaru - przekonuje prof. Zbigniew Kasztelewicz, sekretarz Komitetu Sterującego im. Adama Trembeckiego dla przygotowania zagospodarowania Legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Węgla Brunatnego. - Jak nie zrobią tego PGE i KGHM, to może pojawić się inny inwestor, nawet zagraniczny. Polska potrzebuje energii.

Anna Osadczuk, rzecznik KGHM, twierdzi jednak, że obecnie szefowie spółki nie prowadzą żadnych rozmów na ten temat.

- Jedynym faktem związanym z tą sprawą jest podpisany w zeszłym roku przez ówczesnego prezesa Krutina list intencyjny o powołaniu spółki celowej z PGE - przypomina Anna Osadczuk.
- Trzeba wykorzystać polskie brunatne złoto - upiera się prof. Kasztelewicz. - Gdyby działania związane z budową kopalni i elektrowni w tym rejonie rozpoczęłyby się teraz, to energia popłynęłaby ok. 2030 roku. Wtedy eksploatacja złóż węgla brunatnego w innych zakładach byłaby na wyczerpaniu, podobnie jak miedzi.

Trzeba wykorzystać polskie brunatne złoto - upiera się prof. Kasztelewicz.

Jak dodaje, złoża legnickie, największe w Europie, szacowane są na 15 mld ton. To piętnaście razy więcej niż ma kopalnia Bełchatów w dwóch swoich odkrywkach do końca eksploatacji w 2038 r. Te argumenty nie przekonują mieszkańców rejonu legnickiego. Boją się wysiedleń lub życia w zdegradowanym środowisku w sąsiedztwie odkrywki.

27 września w gminach: Kunice, Lubin, Miłkowice, Prochowice, Ruja i Ścinawa odbędzie się referendum przeciwko budowie kopalni odkrywkowej.
Rząd ma zatwierdzić do końca roku Politykę Energetyczną Polski do 2030 r. Czy złoże legnickie może się znaleźć w dokumencie? - To możliwe - twierdzi prof. Kasztelewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska