Policzą turystów w Karkonoszach

  Policzą turystów w Karkonoszach

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W zachodnich Karkonoszach uruchomiono elektroniczny system liczenia turystów.
  W górach, w najbardziej uczęszczanych miejscach, zainstalowano siedem elektronicznych bramek. Dzięki nim będzie można na bieżąco monitorować ruch.
  - Elektroniczny system jest na tyle rozwinięty, że podaje nawet kierunek marszu przechodzących przez bramkę osób - tłumaczy Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego, który zakupił ten system.

  Przyrodnicy dotychczas nie mieli dokładnych danych o ruchu turystycznym na szlakach. Liczenie prowadzono raz w roku, ręcznie zliczając przechodzących turystów.

  - By poznać oczekiwania odwiedzających nas gości, nadal będziemy przeprowadzali wśród nich ankiety. Zrezygnujemy tylko z ręcznego liczenia ludzi na szlaku - mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN.
  W przyszłym roku elektroniczne bramki zostaną zainstalowane również w Karkonoszach wschodnich. Przyrodnicy chcą też wówczas udostępniać zebrane informacje turystom. Będą je wyświetlać na elektronicznych tablicach. Będzie można na nich sprawdzić, w których miejscach jest najbardziej tłoczno. Na tablicach pojawią się też wyświetlane informacje o pogodzie i o zagrożeniu lawinowym.

  Karkonoski Park Narodowy to, po swym tatrzańskim odpowiedniku, najliczniej odwiedzany park narodowy w Polsce. Rocznie spacerują po nim dwa miliony osób. - W tatrzańskim frekwencja wynosi 3,5 mln, ale jest on czterokrotnie większy od naszego, więc szlaki w Karkonoszach są znacznie bardziej zatłoczone - mówi Andrzej Raj.

  Pieniądze na budowę systemu Karkonoski Park Narodowy dostał z Unii Europejskiej i ministerstwa środowiska. Na poprawę infrastruktury turystycznej przeznaczono prawie 10 mln zł. Przyrodnicy będą też próbowali odtworzyć pierwotny stan karkonoskich lasów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama