Dolny Śląsk: Gdzie zapisać się na studia?

  Dolny Śląsk: Gdzie zapisać się na studia?

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dla Was sprawdziliśmy, na jakich kierunkach największych uczelni są wolne miejsca.
  Maturzysto, ponad 760 wolnych miejsc czeka na studiach dziennych we Wrocławiu. Najwięcej wolnych indeksów mają na kierunkach ścisłych, ale tam trzeba być orłem z matematyki. Właśnie zaczęła się druga rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Na innych uczelniach także można się zapisywać.

  Politechnika Wrocławska.
  200 miejsc na studiach dziennych w samym Wrocławiu. Ale wolne miejsca na studiach dziennych są też w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy czy Wałbrzychu.
  10 wolnych miejsc jest na kierunkach zamawianych przez ministerstwo nauki: informatyce (wydział podstawowych problemów techniki), automatyce i robotyce (wydział elektryczny). Jest o co walczyć, bo przyznanie stypendium od ministerstwa nie przekreśla praw do innych stypendiów, przyznawanych przez uczelnie.

  To oznacza, że na kierunku zamawianym można dostać 700 zł miesięcznie plus 300 zł innych stypendiów. Rejestracja kandydatów trwa na politechnice do środy 16 września.

  Uniwersytet Wrocławski. 500 miejsc na studiach dziennych. Nie ma już wolnych miejsc na zamawianej przez ministerstwo informatyce, ale przed zdolnymi ścisłowcami wciąż szansa na stypendia na innych kierunkach. W komfortowej sytuacji są przyszli fizycy, chemicy i biolodzy. Na nich czeka najwięcej indeksów studiów dziennych. - Tłumaczymy to między innymi kiepskim poziomem matematyki i innych przedmiotów ścisłych u tegorocznych maturzystów - twierdzi Jacek Przygodzki, rzecznik uczelni. - Młodzież, która dostała słabe oceny z tych przedmiotów, obawia się, że nie sprosta naszym wymogom - dodaje. Przyszli studenci uniwersytetu mają jeszcze czas na rejestrację w internecie. Do 27 września mogą zapisać się kandydaci na fizyków, do 16 września ci, którzy chcą studiować astronomię lub biologię. Pospieszyć muszą się przyszli chemicy, bo rejestracja on-line kończy się w czwartek.Fakt, że we Wrocławiu zostało aż tyle indeksów na kierunkach ścisłych, nie dziwi specjalistów.

  Uniwersytet Przyrodniczy.
  50 indeksów: 20 na rolnictwie i 30 na technice rolniczej i leśnej. - Na pozostałych kierunkach liczba kandydatów przekroczyła nasze możliwości - podkreśla Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka uczelni. Kandydaci mogą rejestrować się do 24 września.

  Uniwersytet Ekonomiczny.
  Nie ma wolnych miejsc na studiach dziennych.

  Fakt, że we Wrocławiu zostało aż tyle indeksów na kierunkach ścisłych, nie dziwi specjalistów. - To studia trudne i wymagające od studenta wiele pracy - podkreśla prof. Leszek Pacholski, informatyk i były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. - Łatwiej po nich znaleźć pracę, ale młodzi nie martwią się tym teraz. Wolą wybrać kierunki przyjemniejsze do studiowania i miło spędzić pięć lat, a później martwić się przyszłością - tłumaczy.
  Zdaniem prof. Pacholskiego, niewiele pomoże lepsza promocja uczelni ani zachęty w postaci stypendiów ministerstwa, bo młodzież obawia się, że nie da sobie rady z przedmiotami ścisłymi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama