Uderz w drzewo...

  Uderz w drzewo...

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uderz w drzewo, a ekolodzy się odezwą - tak powinno brzmieć dzisiaj znane powiedzenie o stole i nożycach.
  Jednak jeśli chcemy być do końca uczciwi, musimy dodać, że decyzja o wycięciu nawet pojedynczego drzewa budzi ogromne sprzeciwy Dolnoślązaków.

  Pamiętam, jak podczas budowy nowego dworca PKS we Wrocławiu, ludzie oburzeni bezmyślną wycinką starych drzew doprowadzili do uratowania kilku z nich. Na początku lat dziewięćdziesiątych wrocławianie oprotestowywali każdą decyzję o wycięciu starych, spróchniałych topól. Nikt nie mógł przekonać obrońców drzew, że topole są groźne, ponieważ w każdej chwili mogą przewrócić się i spaść komuś na głowę.

  Były to czasy, kiedy jeszcze mało kto słyszał o zielonych ekologach. Trzeba więc przyjąć, że wrocławianie i Dolnoślązacy po prostu kochają drzewa.
  Oprócz drzew jest tylko jedna dziedzina, która wzbudza w ludziach większe emocje - komunikacja miejska i kolejowa. Kilkanaście lat temu wrocławska rada miejska z prezydentem Zdrojewskim na czele postanowiła zmniejszyć liczbę przystanków. Bo zdarzało się tak, że autobus lub tramwaj zatrzymywał się co 100-200 metrów.

  Burza, jaka się rozpętała, porównywalna jest jedynie z tegoroczną awanturą o oszczędności na pasażerach MPK. A kolej? W Jeleniej Górze miasto w stan alarmu postawiła decyzja PKP o likwidacji kolejnych połączeń, w Wałbrzychu ludzie są wściekli, ponieważ bez uprzedzenia zmieniono im rozkład jazdy. Władza, ta bliska i daleka, może wyciągnąć stąd jeden wniosek: ręce precz od drzew, tramwajów i pociągów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drzewa

   magda soko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 18

   to kierowcy muszą uważać,drzewa były i będą,a kierowcy trochę rozumu i nogę z gazu....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bądźmy uczciwi do końca

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   A co z tymi, którzy cieszą się na decyzje o wycięciach zagrażających życiu drzew? Tych też jest sporo.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama