Przedszkole za pieniądze z Unii

  Przedszkole za pieniądze z Unii

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Stowarzyszenie Civis Europae wyrównuje szanse. Zakłada nowe przedszkola dla 480 dzieci ze wsi.
  Anna Michalczuk pierwszy raz zaprowadziła we wtorek swojego Szymonka (4 lata) do nowego przedszkola w Nielubi - jednego z szesnastu założonych przez lubińskie stowarzyszenie Civis Europae. Powstały za unijne pieniądze (5,5 mln zł) w wioskach, gdzie trzy-, cztero- i pięciolatki nie miały dotąd szans na edukację oraz dogonienie rówieśników z miasta.

  Z pomocą gmin, przy zaangażowaniu mieszkańców, zaadaptowano wiejskie świetlice lub puste pomieszczenia w szkołach czy ośrodkach zdrowia.
  Stowarzyszenie sfinansowało remonty, kupiło mebelki , pomoce dydaktyczne i zabawki, zatrudniło nauczycieli, zorganizowało dożywianie i dojazdy. W ten sposób pół tysiąca wiejskich dzieci z powiatów lubińskiego, głogowskiego i legnickiego zostało objętych opieką przedszkolną. Civis Europae zapewnia im 5 godzin zajęć dziennie i naukę języka angielskiego, a w razie potrzeby pomoc logopody i pedagoga. Wszystko bezpłatnie.

  - Świetna sprawa - ocenia Anna Michalczuk. - Na wsi jest ogrom pracy, niekiedy brakuje czasu dla dziecka. A w przedszkolu maluchy mają fachową opiekę i zajęcia, dzięki którym będą się szybciej rozwijać. W zerówce powinno im być łatwiej niż dzieciom bez takiego przygotowania.
  Nabór przebiegł błyskawicznie. Do przedszkola w Nielubi zapisano 32 dzieci. Dwoje kolejnych jest na liście rezerwowej, a dla pozostałych chętnych zabrakło, niestety, miejsc. Gromadkę powierzono kończącej studia Annie Siwek i Małgorzacie Geisler. - To moja pierwsza praca - mówi pani Anna. - Cieszę się, że stowarzyszenie daje szansę młodym.

  Z pomocą gmin, przy zaangażowaniu mieszkańców, zaadaptowano wiejskie świetlice lub puste pomieszczenia w szkołach czy ośrodkach zdrowia.

  - Zainteresowanie projektem przerasta nasze oczekiwania - wyznaje Barbara Skórzewska, prezes Civis Europae. - Zgłasza się mnóstwo rodziców. Zgromadziłam też bank danych o nauczycielach gotowych podjąć pracę, tak duży, że segregatorów brakuje. Gminy chcą otwierać kolejne punkty. Aż żal, że nie mamy już na to pieniędzy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama