Zakątek biedy w samym sercu Szklarskiej Poręby

  Zakątek biedy w samym sercu Szklarskiej Poręby

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ul. Waryńskiego to istne slumsy Szklarskiej Poręby. Inspektor: - Te baraki nie nadają się dla ludzi.
  Gdyby ulicę Waryńskiego umieścić w przewodniku po Szklarskiej Porębie, turyści nie uwierzyliby, że w górskim kurorcie może być taki zakątek biedy.

  Stojące tam baraki socjalne w niczym nie przypominają willi i pensjonatów z centrum miasta. Przed laty postawiono je jako zaplecze socjalne dla ekip budowlanych, pracujących przy budowie słynnego "Granitu", który powstawał jako ośrodek wypoczynkowy dla Edwarda Gierka.

  Po zakończeniu budowy przerobiono je na domy mieszkalne. Prowizoryczne budynki po latach są tak zaniedbane, że nie powinni już mieszkać w nich ludzie. Inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy po tragedii w Kamieniu Pomorskim kontrolowali wszystkie obiekty socjalne, ocenili stan baraków w Szklarskiej Porębie jako katastrofalny.
  Prowizoryczne budynki po latach są tak zaniedbane, że nie powinni już mieszkać w nich ludzie.
  Norm nie spełnia instalacja elektryczna, brak wentylacji, pomieszczenia są zagrzybione, lokatorzy pozastawiali korytarze szafami. Do tego budowle nie miały obowiązkowych ekspertyz ogólnobudowlanych i kominiarskich, a okna miejscami wypadały razem z ościeżami.

  Inspektorzy nakazali gminie usunięcie zagrożeń, bo mogło tu dojść do podobnej tragedii, jak w Kamieniu Pomorskim, gdzie spalił się budynek i zginęli ludzie. Choć termin wykonania prac na wniosek samorządu był przesuwany, dotąd nie zrealizowano wszystkich zaleceń. Wczoraj budynki ponownie odwiedził inspektor budowlany. Stwierdził, że domy nadal nie nadają się do zamieszkania. Gmina dostała kolejnych kilka dni na wywiązanie się z obowiązku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama